PAP/EPA

J. Sasin: Na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej będzie Donald Trump

Na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie będzie prezydent USA Donald Trump, mamy to już potwierdzone – powiedział w czwartek wicepremier Jacek Sasin.

W programie „Tłit” wp.pl Sasin mówił, że w Warszawie odbędą się światowe obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Dopytywany, dlaczego obchody odbędą się w Warszawie, a nie na Westerplatte, Sasin mówił, że to Warszawa jest stolicą Polski.

„Mamy stolicę, tutaj są obchodzone najważniejsze państwowe uroczystości, właśnie w stolicy i taka decyzja została podjęta, żeby to właśnie będzie się działo w stolicy, natomiast Westerplatte będzie też ważnym elementem tych obchodów” – mówił Jacek Sasin.

„Będzie na pewno prezydent (USA Donald – PAP) Trump – to mamy już potwierdzone. Będą inni przywódcy, w tej chwili są potwierdzane te wizyty. Skierowaliśmy zaproszenia jako Polska do szerokiego grona przywódców, więc oczekujemy i jesteśmy przekonani, że to będą światowe obchody” – mówił wicepremier.

Dopytywany, czy wizyta Trumpa w Polsce jest już potwierdzona, czy są to nieoficjalne informacje, Sasin powiedział: „Są nieoficjalne, ale możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa mówić, że do tej wizyty dojdzie”.

Pytany o obecność kanclerz Niemiec Angeli Merkel, wicepremier stwierdził: „Jesteśmy w tej sprawie optymistami”.

Odnosząc się zaś do ewentualnej wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina, Jacek Sasin powiedział, że jest on „przywódcą kraju, który dokonuje zbrojnych agresji wobec swoich sąsiadów i myślę, że byłoby to jednak nie na miejscu, żeby czcić rocznicę zbrojnej agresji na Polskę z udziałem przywódcy, który dzisiaj tymi samymi metodami traktuje swoich sąsiadów”.

PAP/RIRM

drukuj