fot. PAP/Radek Pietruszka

J. Sasin: Być może trzeba rozważyć poprawkę o powoływaniu komisji obwodowych w większych gminach

Być może trzeba rozważyć wprowadzenie poprawki do ustawy o głosowaniu korespondencyjnym zakładającej, że w większych gminach będą powoływane komisje obwodowe, a nie tylko gminne – powiedział wicepremier Jacek Sasin.

Jacek Sasin mówił w radiu RMF FM, że w trakcie dyskusji nad ustawą ws. głosowania korespondencyjnego politycy Porozumienia zgłaszali wątpliwości, czy PKW zdąży policzyć oddane głosy w wyborach.

„Jeśli dzisiaj mówimy o możliwych poprawkach do tej ustawy, które miałyby być przyjęte w najbliższym czasie, to trzeba będzie wśród nich rozważyć być może powołanie komisji obwodowych, a nie tylko gminnych, w większych gminach” – powiedział Sasin.

Zaznaczył jednak, że takie rozwiązanie nie jest jeszcze uzgodnione; podkreślał, że PKW musi zdążyć policzyć głosy w wyborach prezydenckich przed ewentualną drugą turą.

Wicepremier powiedział też, że karty do głosowania są przygotowane, „są znakomicie zabezpieczone” mikrodrukami.

„To będą materiały wyborcze, których użyjemy w wyborach, do których dojdzie” – powiedział Sasin.

Jak mówił, nie wyobraża sobie, żeby w czasach epidemii koronawirusa kandydaci na prezydenta jeszcze raz zbierali podpisy.

W środę wieczorem ogłoszono, że PiS i Porozumienie Jarosława Gowina przygotowały rozwiązanie dotyczące tegorocznych wyborów prezydenckich. Jak poinformowano, „po upływie terminu 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie”.

Wybory mają odbyć się korespondencyjnie, a Porozumienie zobowiązało się, że w porozumieniu z PiS, przygotuje propozycję zmian w ustawie ws głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 r.

PAP

drukuj