J. M. Jackowski: Wiadomo już, dlaczego pojawił się atak na prokuraturę ws. ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej

Dziś już wiemy, dlaczego tak wściekle atakowano działania prokuratury ws. ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej – stwierdził senator Jan Maria Jackowski. Polityk odniósł się w ten sposób do nieprawidłowości, jakie stwierdzili śledczy po przeprowadzeniu ostatnich ekshumacji.

W dziewięciu trumnach znaleziono części ciał innych osób, m.in. w grobie śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, gdzie były fragmenty ciał dwóch innych osób. Wykryto także dwa przypadki zamiany ciał.

– Na razie uważam, że to, co zostało odsłonięte w wyniku działań prokuratury, które nota bene były krytykowane, najlepiej pokazuje, dlaczego niektórzy politycy przeprowadzili wściekły atak na decyzję prokuratury w sprawie ekshumacji. Jak widzimy teraz, to było jak najbardziej potrzebne, jak najbardziej słuszne. Ci, którzy tak wściekle atakowali te działania prokuratury, najprawdopodobniej zdawali sobie doskonale sprawę z tych zaniedbań, które zostały popełnione 7 lat temu – mówił senator Jan Maria Jackowski.

Do końca czerwca tego roku prokuratorzy zamierzają przeprowadzić jeszcze sześć ekshumacji, a od września do końca 2017 r. – kolejnych dwadzieścia cztery.

Na przyszły rok planowanych jest dwadzieścia sześć ekshumacji. Czynności mają się zakończyć do końca kwietnia 2018 r.

RIRM

drukuj