fot. PAP/Leszek Szymański

J. Kaczyński: Wszystkie zmiany dot. sądownictwa przeprowadzimy; nie robimy niczego sprzecznego z prawem

Reforma sądownictwa była w programie Prawa i Sprawiedliwości, to co w tej chwili robimy – nowele w sprawie Krajowej Rady Sądowniczej, sądów powszechnych i projekt w sprawie Sądu Najwyższego – to realizacja zapowiedzi – powiedział prezes PiS-u Jarosław Kaczyński.

Lider partii rządzącej na specjalnej konferencji prasowej zaznaczył, że sądownictwo w Polsce cierpi na dwie poważne choroby.

– Pierwsza z nich, to jest upadek zasad moralnych, moralności zawodowej i ogólnej. Przykładów, jak sądzę, nie trzeba tutaj przytaczać, bo jest ich mnóstwo. Druga sprawa to ogromna niesprawność, przewlekłość postępowania, która powoduje, że wielu ludzi w różny sposób z tego powodu cierpi. Mówię o ludziach, którzy na przykład prowadzą działalność gospodarczą i mają różne związane z tym sprawy, ale także o ludziach, którym postawiono zarzuty karne i to ogranicza ich możliwości zawodowe a postępowanie trwa dajmy na to 10 lat – mówił prezes PiS.

Jarosław Kaczyński zaznaczył, że tych zmian nie da się przeprowadzić bez radykalnych zmian.

Nowela ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Zgodnie z nowelizacją, ich następców wybrałby Sejm – dziś wybierają ich środowiska sędziowskie.

Z kolei nowela o ustroju sądów powszechnych zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości. Zmiany przyjął już Sejm a dziś zajmuje się nimi Senat.

Projekt PiS-u w sprawie Sądu Najwyższego. przewiduje m.in. powstanie trzech nowych izb Sądu Najwyższego, modyfikacje w powoływaniu sędziów Sądu Najwyższego i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów w stan spoczynku.

RIRM

drukuj