fot. PAP/Piotr Polak

J. Kaczyński: Idziemy we właściwym kierunku, realizujemy prawa Polaków

Idziemy we właściwym kierunku, realizujemy prawa Polaków – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę na Konwencji Zjednoczonej Prawicy w Przysusze.

„Na pierwszej turze kongresu mówiłem, że nasze działania, zabiegi dotyczą czegoś, co można by określić jako trzy stawki, trzy sprawy podstawowego znaczenia. Pierwsza z nich to sprawa demokracji, którą można ująć tak: czy my Polacy, polscy obywatele mają prawo wybrać władze, wbrew woli elit? Drugie pytanie, stawka, to sprawa prawa do naprawy Rzeczypospolitej: czy Polacy, rząd przez nich wybrany ma prawo naprawić Rzeczypospolitą, wbrew woli elit” – powiedział Jarosław Kaczyński.

Jak dodał, trzecia stawka, to sprawa suwerenności.

„Czy Polacy, czy rząd przez nich wybrany ma prawo przeciwstawiać się hegemonii i eksploatacji Polski” – dodał.

„Co można powiedzieć po roku, bo właśnie minął rok (od pierwszej tury kongresu), można powiedzieć, że idziemy we właściwym kierunku, że te prawa Polaków realizujemy” – mówił prezes PiS.

Mamy normalnie funkcjonujący, nieuprzedzony politycznie i wcale politycznie nikomu niepodporządkowany Trybunał Konstytucyjny, który nie zawsze nam sprzyja – powiedział Jarosław Kaczyński.

„Próbowaliśmy zmienić – w moim przekonaniu – w sposób racjonalny Trybunał Konstytucyjny. Mówię tutaj o zmianach ustawowych, ale w ostatecznym rachunku te zmiany są niewielkie. Jak wiecie było wokół tego wiele krzyków, ale Trybunał spokojnie działa dalej i wbrew temu, co niektórzy twierdzą wcale nie zawsze nam sprzyja” – podkreślił prezes PiS.

Chcemy zabiegać o wspólnotę, o jej konsolidację, to jest nasz cel – mówił Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS zaznaczył, że trzeba odróżnić sferę wolności od sfery mecenatu państwowego, która jest finansowana przez państwo.

„W tej sferze my chcemy zabiegać o wspólnotę, o jej konsolidację, bo to jest nasz cel” – podkreślił. Przyznał, że nie jest to cel prosty.

„Konsolidacji nie służą agitki, jakaś publicystyka, przebrana za sztukę, jej służy sztuka naprawdę. Piękno jest częścią wspólnoty, poczucie piękna jest częścią wspólnoty, my to szanujemy i będziemy szanować, ale z całą pewnością nie będziemy finansować ze środków publicznych obcej polityki historycznej, wymierzonej przeciwko Polsce” – mówił prezes PiS.

Jak dodał, „dziesiątki, może setki milionów ludzi na świecie, sądzą, że Polscy są jakoś tam współodpowiedzialni za niemieckie zbrodnie”.

„Tego nie będziemy finansować, tak samo jak nie będziemy finansować ataków brutalnych, często grubiańskich (…) na tradycję i tym podobnych zabiegów, różnego rodzaju ludzi, którzy na ogół są po prostu beztalenciami i w ten sposób chcą się pokazać, wybić” – podkreślił polityk.

Jarosław Kaczyński ocenił, że sprawy społeczne, m.in. program Rodzina 500 plus, emerytury, leki dla seniorów i walka z umowami śmieciowym to nasz wielki powód do dumy.

„Sprawy społeczne to nasz wielki powód do dumy. Patrzę tutaj na panią minister Elżbietę Rafalską” – powiedział prezes PiS.

Wymieniał m.in. program Rodzina 500 plus, emerytury, leki dla seniorów, płacę minimalną oraz walkę z umowami śmieciowymi.

„Nie wymuszamy oddawania dzieci przez ludzi biednych” – wskazał Jarosław Kaczyński.

Według szefa PiS „to naprawdę są niezwykle ważne rzeczy”.

„To jest swego rodzaju zmiana ustroju społecznego Polski” – ocenił.

Jak stwierdził ,”to naprawdę trzeba docenić”.

„94 proc. – o tyle zmniejszyła się ilość dzieci w Polsce, która żyją w sferze nędzy. Oczywiście celem musi być 100 proc. ale to naprawdę ogromny postęp” – przekonywał Jarosław Kaczyński.

Wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego

RIRM

drukuj