Medal "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Fot. PAP/P. Polak

Instytut Yad Vashem odznaczył kolejnych Polaków medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Instytut Yad Vashem przyznał kolejne medale Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Odznaczeni zostali Polacy, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.

Medale Sprawiedliwy wśród Narodów Świata zostały przyznane pośmiertnie osiemnastu osobom. Odznaczenia odebrali przedstawiciele rodzin.

– Jest to jedyny znany mi medal z czasów tamtej wojny, przyznawany ludziom nie za walkę zbrojną, lecz ratowanie ludzkiego życia – zaznaczył Alexander Ben Zvi, ambasador Izraela w Polsce.

Każda z uhonorowanych rodzin ma swoją historię.

– Ojciec mnie zawsze wysyłał, bo mówił, że Niemcy na dzieci to tak nie zwracają uwagi. I ja im zanosiłam, co można było – wspominała Aniela Modliszewska.

Nie żyjąca już Wiktora Tomal, wraz z dziećmi, uratowała swoich żydowskich sąsiadów.

– Gdyby nie Telewizja Trwam i rozgłos, który został nadany sprawie uratowania dwojga żydowskich sąsiadów, to kto wie, czy udałoby się pozyskać ten medal – mówił Stanisław Prażuch, który odebrał medal w imieniu zmarłej Wiktorii Tomal.

Trzem sprawiedliwym Izrael przyznał honorowe obywatelstwo.

– Jest to dla mnie bardzo duży zaszczyt, a dla mojej rodziny pozostanie pamiątką – powiedziała Irena Senderska-Rzońca, która medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata otrzymała już dwadzieścia lat temu.

Wręczenie orderów odbyło się w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

– Muzeum Polin od ponad dekady stara się przywracać pamięć o czynach Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie Holokaustu, dokumentuje relacje świadków historii i upowszechnia je na portalu Polscy Sprawiedliwi – powiedział Zygmunt Stępiński, pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Obecnie odznaczonych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata jest 27 tysięcy osób. Największą grupę stanowią Polacy – prawie 7 tysięcy.

TV Trwam News

drukuj