fot. PAP/Rafał Guz

GUS: Stopa bezrobocia na poziomie 7 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu br. wyniosła 7 proc., wobec 7,1 proc. w lipcu br. – poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny. GUS podał, że w sierpniu br. wzrost przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w skali roku był zbliżony do notowanego w poprzednich miesiącach.

GUS zaobserwował też dalszy spadek liczby zarejestrowanych bezrobotnych i stopy bezrobocia.

Bezrobocie utrzymujące się na niskim poziomie świadczy o stabilności naszej gospodarki – mówi senator PiS-u Bogusława Orzechowska.

To świadczy o tym, że ludzie czują się bezpieczni i rozwijają swoje firmy, w związku z tym zatrudniają coraz więcej osób. Mało tego, często zdarzają się sytuacje – na swoim terenie często się z tym spotykam – że nie wystarcza polskich pracowników, więc zatrudniani są pracownicy głównie zza wschodniej granicy. Z tego względu jest u nas zatrudnionych dużo pracowników z Ukrainy, a także i z Białousi. Równocześnie Polacy nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Czasami mogą wybierać i nie zawsze są zadowoleni z ofert, ale myślę, że będzie to szło w coraz lepszym kierunku – wskazuje Bogusława Orzechowska.

Senator zaznaczyła w tym kontekście, że rośnie najniższa stawka za pracę.

GUS podał, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu br. ukształtowało się na poziomie 6 mln 250 tys. osób i było o 4,6 proc. większe niż przed rokiem.

Zgodnie z danymi GUS, w okresie styczeń–sierpień br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło niemal 6 mln osób, tj. było o 4,5 proc. wyższe od obserwowanego przed rokiem.

RIRM

drukuj