fot. twitter.com/GUS_STAT

GUS: Inflacja w czerwcu wzrosła o 3,3 proc. rdr

Inflacja w czerwcu wzrosła o 3,3 proc. rdr. W porównaniu z ubiegłym miesiącem ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,7 proc. Tak wynika z tzw. szybkiego odczytu Głównego Urzędu Statystycznego.

Z danych GUS wynika, że najwięcej płacimy za żywność, która w ciągu roku zdrożała – o 5,8 proc. oraz energię, która urosła o 5,1 proc.

O prawie 20 proc. mniej płacimy natomiast za paliwa, choć ich ceny zaczynają odbijać. Ekonomista prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana, zwrócił uwagę, że wskaźniki nie odbiegają od prognoz podawanych przed pandemią, co jest pozytywną informacją.

Dodał, że dzięki odpowiednim działaniom rządu i jego wsparciu finansowemu dla przedsiębiorców udało się utrzymać równowagę gospodarczą w naszym kraju w czasie kryzysu.

Mamy twarde dane, które dochodzą, m.in. bardzo dobry wskaźnik inflacji. One potwierdzają, że w sposób mistrzowski zadziałał rząd, zadziałały instytucje jak Bank Gospodarstwa Krajowego, jak Narodowy Bank Polski. Można powiedzieć, że z perspektywy tych wskaźników, my w pewnym sensie funkcjonujemy tak, jakby to były czasy normalne – zauważył prof. Zbigniew Krysiak.

W maju inflacja w Polsce ukształtowała się na poziomie 2,9 procent.

RIRM

drukuj