fot. TV Trwam News

GIW: kolejne ognisko grypy ptaków w woj. łódzkim

W gospodarstwie w miejscowości Kolonia Brużyca w woj. łódzkim wykryto 26. w tym roku ognisko grypy ptaków podtypu H5N8. Znajdowało się w nim ponad 15,2 tys. kaczek, całe stado zostanie zutylizowane – poinformował w piątek Główny Inspektorat Weterynarii.

Choroba została potwierdzona przez badania wykonane w laboratorium referencyjnym w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach.

„Ognisko nr 2020/26 zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 15 tys. 220 kaczek rzeźnych w wieku od kilku dni do 4 tygodni. Gospodarstwo położone jest w miejscowości Kolonia Brużyca, w gminie Aleksandrów Łódzki, w powiecie zgierskim, w województwie łódzkim” – poinformował GIW.

Jest to już piąte ognisko w województwie łódzkim i licząc od początku wykrycia wirusa 29. Pierwszy przypadek ptasiej grypy w tym sezonie zlokalizowano w Polsce stwierdzono pod koniec grudnia w miejscowości Stary Uścimów (Lubelszczyzna).

Obecna epidemia dotyka przede wszystkim indyki i kaczki, a w znacznie mniejszym stopniu kurczaki.

Polska jest największym producentem drobiu w Unii Europejskiej. W 2019 r. produkcja mięsa drobiowego przekroczyła 3 mln ton. Około połowa tej produkcji trafia do odbiorów zagranicznych, głównie unijnych. Grypa ptaków przynosi negatywne skutki dla branży, głównie z powodu wprowadzania zakazu importu przez kraje pozaunijne.

PAP

drukuj