fot. kupdeske.pl

Fundacja Arka rozpoczyna akcję „Kup deskę” – zbuduje budki dla ptaków

Fundacja Ekologiczna Arka rozpoczęła ogólnopolską akcję „Kup deskę” – z pomocą uczniów będzie budować budki dla ptaków, prowadząc edukację ekologiczną oraz pomagać miłośnikom zwierząt w opiece nad nimi. Partnerem akcji są Lasy Państwowe.

Inicjatywę Arki zainaugurowano w piątek na katowickim Rynku. Uczniowie katowickich szkół mogli dowiedzieć się jak pomagać ptakom i jak konstruować dla nich budki.

„Nasza akcja to nowy pomysł na prowadzenie bardzo konkretnej pomocy dla zwierząt i nieszablonowej edukacji ekologicznej. Tematyką jest edukacja dotycząca środowiska i zwierząt, z którymi mamy do czynienia w miastach i na ich obrzeżach. Podczas tej edycji akcji skupiamy się na pomocy ptakom i ochronie bioróżnorodności w naszych miastach. Ptaki właśnie wiosną potrzebują naszej pomocy” – powiedział Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji i prezes Fundacji Ekologicznej Arka.

Fundacja podczas akcji będzie zachęcać miłośników zwierząt i ekologii do wpłat niewielkich kwot, poprzez system dostępny na stronie www.kupdeske.pl, na której można też znaleźć szczegółowe informacje na temat samej inicjatywy. Za zgromadzone środki powstanie kilkadziesiąt budek dla ptaków, zbudują je uczniowie z zainteresowanych placówek oświatowych.

„W ramach naszej akcji przede wszystkim dzieci ze szkół podstawowych będą budowały budki dla ptaków z dostarczonych przez nas desek. Jesteśmy przekonani, że więcej się nauczą i bardziej zaangażują jeżeli same zbudują takie schronienia dla zwierzaków potrzebujących pomocy, a następnie znajdą dla nich odpowiednie miejsce w otaczającej przestrzeni” – wskazał Owczarz.

Ekolodzy przypominają, że budki są potrzebne ptakom do rozmnażania – w okresie lęgowym wiją w nich gniazda. W środowisku przekształconym przez człowieka, w którym znalezienie odpowiedniego miejsca na naturalne gniazdo jest niezwykle trudne, takie rozwiązania to dla ptaków nieoceniona pomoc. W mroźne dni budki służą ptakom za nocleg.

Dla gatunków, które podczas snu w okresie zimowym obniżają temperaturę ciała, by zmniejszyć wydatki energii, ciepłe i bezpieczne schronienie jest bardzo ważne. Przedstawiciele Arki zaznaczają, że tworząc ptakom bezpieczne miejsca do składania i wysiadywania jaj, dbamy o ochronę gatunkową i sprzyjamy bioróżnorodności.

PAP

drukuj