fot. naszdziennik.pl

Europosłowie PiS zorganizują w PE konferencję nt. reparacji wojennych od Niemiec

Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą podnieść temat reparacji wojennych od Niemiec na forum europejskim. W przyszłym tygodniu w Parlamencie Europejskim ma odbyć się konferencja w tej sprawie.

Szef parlamentarnego zespołu ds. oszacowania odszkodowań wojennych poseł Arkadiusz Mularczyk przekonuje, że już czas na upublicznienie tego tematu, zwłaszcza, że skala strat poniesionych przez Polskę nie jest szerzej znana.

Pomysł zorganizowania konferencji w tej sprawie w PE krytykuje jednak Platforma Obywatelska. Europoseł tej partii Marek Plura mówi, że PiS w ten sposób próbuje grać tematem i emocjami na wewnętrzny użytek polityczny.

Pojawiają się też głosy, że nagłaśnianie kwestii reparacji na forum unijnym popsuje relacje na linii Warszawa-Berlin. Z takimi wypowiedziami nie zgadza się poseł Arkadiusz Mularczyk, który zajmuje się sprawą odszkodowań wojennych.

– Podnoszenie tego tematu wzmocni pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Pokaże też w relacjach z Niemcami, że jest bardzo poważny temat, który jest tematem nierozwiązanym do dzisiaj i powinien być rozwiązany. Podnoszenie tego tematu w debacie publicznej, ale także pokazywanie, że Niemcy tej sprawy nie uregulowały w relacjach z Polską, stawia Polskę w sytuacji uprzywilejowanej wobec Niemiec, ponieważ pokazuje, że Niemcy rozliczyły się z wieloma krajami, a nie rozliczyły się z Polską, jeśli chodzi o kwestię reparacji wojennych. Ten temat pokazuje, że Polska walczy o swój interes, domaga się równego traktowania jest graczem podmiotowym – tłumaczy poseł Arkadiusz Mularczyk.

Konferencja pt. ,,Reparacje za II wojnę światową, problem dla Niemiec dziś” ma odbyć się w Parlamencie Europejskim w przyszłą środę. Głos podczas spotkania zabiorą m.in. zarówno polscy, jak i zagraniczni badacze.

Organizatorem wydarzenia jest polska delegacja w Europarlamencie należąca do frakcji EKR, a także ośrodek naukowo-analityczny zajmujący się studiami niemcoznawczymi – Instytut Zachodni.

RIRM

drukuj