Europejski Kongres w Obronie Chrześcijan

W Krakowie rozpocznie się dziś II Europejski Kongres w Obronie Prześladowanych Chrześcijan. Celem spotkania jest wypracowanie kierunków prawnych i politycznych, które ograniczą to nieludzkie zjawisko. Inicjatorem wydarzenia jest prof. Ryszard Legutko, poseł do Parlamentu Europejskiego.

W dzisiejszym świecie co trzy minuty ginie chrześcijanin ze względu na wyznawaną wiarę. Krzyż – najważniejszy symbol chrześcijaństwa – łączy ze sobą ludzi ze wszystkich zakątków ziemi, ale jest również powodem współczesnego męczeństwa.

„XXI wiek miał być czasem swobód, wolności i pokoju. Tymczasem tuż obok nas giną niewinni ludzie tylko dlatego, że są chrześcijanami. To na nas, Europejczykach, spoczywa odpowiedzialność za los naszych sióstr i braci. Dlatego to tu, w Polsce, gdzie przez wieki wolność religijna była wartością podstawową – organizujemy niezwykłej skali wydarzenie: Europejski Kongres w Obronie Chrześcijan, bo ceną za obojętność jest ludzkie życie” – akcentuje prof. Ryszard Legutko w spocie promującym wydarzenie.


 


O godz. 16.00 zapoczątkowane zostaną dziś robocze warsztaty w zamkniętym gronie zaproszonych ekspertów. Pierwszy dzień spotkania potrwa do godz. 19.00.

„Problem prześladowania chrześcijan na całym świecie osiąga skalę trudną do wyobrażenia. W odpowiedzi na wyzwania, jakie w związku z tym stoją przed społecznością międzynarodową, zdecydowałem się zaprosić do Krakowa specjalistów z zakresu prawa międzynarodowego, polityki zagranicznej, przedstawicieli organizacji międzynarodowych i wysokich przedstawicieli Kościoła Bliskiego Wschodu” – wyjaśnia inicjator wydarzenia na stronie internetowej kongresu.

Otwarcia cyklu konferencji i powitania gości w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym w Krakowie dokonają jutro o godz. 09.00 ks. kard Stanisław Dziwisz oraz prof. Ryszard Legutko.

Na początku zaprezentowane zostaną świadectwa przedstawicieli Kościoła Prześladowanego, którymi podzielą się ks. abp Issam John Darwish, grekokatolicki arcybiskup Zahlen w Libanie oraz ks. dr Halemba – ekspert ds. Bliskiego Wschodu PKWP w Niemczech i wykładowca UKSW w Warszawie.

Z kolei ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Pomocy Kościołowi w Potrzebie przedstawi raport z działalności tej międzynarodowej katolickiej organizacji.

Kongres będzie składał się z dwóch paneli zatytułowanych „Polityka” oraz „Prawo”.

Podczas pierwszego z wymienionych bloków przemówienia wygłoszą: Jan Figel – Specjalny przedstawiciel Komisji Europejskiej ds. wolności religii i wyznania poza UE, Jan Dziedziczak – Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP, Tamas Török – Szef biura ds. prześladowanych chrześcijan w Ministerstwie Zasobów Ludzkich Węgier oraz Vilija Aleknaitė-Abramikienė – Posłanka Sejmu Republiki Litewskiej, Wiceprzewodnicząca Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.

Drugi panel rozpocznie się po godz. 12.00 i zostanie zagospodarowany przez wystąpienia dr José-Luis Bazán – Doradca COMECE ds. migracji, azylu i wolności religijnej, dr Roger Kiska – Radca prawny, Christian Concern, jak również Ellen Kryger Fantini – Dyrektor Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan.

II Europejski Kongres w Obronie Prześladowanych Chrześcijan został objęty honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

RIRM/kongreschrześcijan.pl

drukuj