fot. mpips.gov.pl

E. Rafalska: Deklaracja PO ws. ustawy znoszącej ograniczenia handlu w niedziele – nieuzasadniona

Deklaracja PO dotycząca tego, że złoży projekt ustawy uchylającej przepisy ograniczające handel w niedziele i święta, jest nieuzasadniona i przedwczesna – oceniła szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Jak dodała, zarzuty PO ws. ograniczenia handlu w niedzielę są niepoważne.

11 marca – to pierwsza niedziela, kiedy nie zrobimy zakupów w większości sklepów.

W poprzedzającą ten dzień sobotę przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann i posłanka Małgorzata Janyska na konferencji prasowej w Warszawie zapowiedzieli, że Platforma Obywatelska wniesie na najbliższym posiedzeniu Sejmu projekt ustawy uchylającej ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Podobne briefingi jak w Warszawie PO zaplanowała na sobotę w blisko 30 miastach w całej Polsce.

W rozmowie z portalem niezależna.pl minister rodziny, pracy i polityki społecznej podkreśliła, że w Polsce jest wysokie poparcie dla ograniczenia handlu w niedzielę.

„Deklaracja PO dotycząca tego, że złoży projekt ustawy uchylającej przepisy ograniczające handel w niedziele i święta, jest nieuzasadniona i przedwczesna” – oceniła.

Zdaniem minister zarzuty Platformy dotyczące odbierania wolności obywatelom poprzez ograniczenie handlu w niedziele są „niepoważne”.

„My dajemy ludziom wybór i możliwość spędzenia czasu z rodziną, chronimy pracowników dużych korporacji. Małe sklepy, gdzie właściciele staną za ladą, będą mogły prowadzić handel” – podkreśliła.

Według minister, Platforma chciałaby, aby „obywatele pracowali do 67. roku życia”, a także „chodzili do pracy w niedziele i święta”.

„Według mnie to właśnie jest ograniczenie wolności. My poprzez tę ustawę i ustawę obniżającą wiek emerytalny dajemy ludziom wybór” – wskazała szefowa MRPiPS.

„Chronimy ludzi, którzy pracują dla wielkich firm i do tej pory nie mieli możliwości wyboru. Teraz mogą chociażby zostać z dziećmi w domu, kiedy te nie mają szkoły” – powiedziała Elżbieta Rafalska.

„To nie my sobie wymyśliliśmy te przepisy, to sami obywatele tego chcieli” – zaznaczyła minister.

Ustawa ograniczająca handel w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie będzie obowiązywał m.in. w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach, w zakładach pogrzebowych, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, placówkach pocztowych.

PAP/RIRM

drukuj