Dziś kluczowe spotkanie prezydium RDS w związku ze strajkiem nauczycieli

W Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbędzie się dziś nadzwyczajne posiedzenie prezydium Rady Dialogu Społecznego dotyczące kryzysu w oświacie. Ze strony rządu mają w nim wziąć udział m.in. minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska i minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Wszystkie trzy największe związki zawodowe działające w oświacie: Związek Nauczycielstwa Polskiego, Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” oraz Forum Związków Zawodowych domagają się podwyżek wyższych niż proponuje rząd. ZNP i FZZ, które zapowiadają strajk generalny na 8 kwietnia, domagają się podwyżek płac o tysiąc złotych. Do 25 marca mają potrwać referenda strajkowe w szkołach.

Zdaniem wicemarszałka Senatu Adama Bielana ZNP kierowane przez Sławomira Broniarza prowadzi akcję typowo polityczną.

– Jeśli chodzi o Związek Nauczycielstwa Polskiego, to ich akcja jest z całą pewnością akcją polityczną. Świadczy o tym zarówno fakt, że ZNP nie protestował, kiedy przez ostatnie 3 lata rządów Platformy Obywatelskiej nie było jakichkolwiek podwyżek dla nauczycieli, a jednocześnie teraz organizuje te protesty, kiedy te podwyżki są największe od lat. W ciągu 18 miesięcy – od kwietnia 2018 roku do września bieżącego roku – przeznaczamy na podwyżki nauczycieli aż 6 miliardów złotych. Te podwyżki wyniosą ponad 16 proc. Te pensje wciąż są niskie, my obiecujemy podwyższać pensję nauczycielom w kolejnych latach – powiedział Adam Bielan.

Tymczasem nauczyciele z oświatowej „S” kolejny dzień prowadzą strajk okupacyjny w siedzibie małopolskiego kuratorium. Zapowiadany jest strajk głodowy.

NSZZ „Solidarność” żąda m.in. podniesienia płac w oświacie podobnie jak w resortach mundurowych, czyli nie mniej niż o 650 zł od stycznia tego roku.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj