fot. torun.pl

Dzień Nauki Polskiej

Obchodzimy dziś po raz pierwszy Dzień Nauki Polskiej, który ma być wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców. Data obchodów nie jest przypadkowa – to właśnie 19 lutego urodził się Mikołaj Kopernik. Dzień ten stanowi uznanie dla jego wybitnych zasług na polu astronomii.

Nowe święto ma też inspirować młodych do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnić zainteresowanie nauką.

Inicjatorami ustanowienia Dnia Nauki Polskiej byli parlamentarzyści PiS. Jeden z wnioskodawców poseł Jacek Świat zwrócił uwagę, że nauka jest podstawą nowoczesnej gospodarki.

– Trzeba zwiększać nakłady na naukę, trzeba inwestować w edukację, w oświatę, w szkolnictwo wyższe, w rozwój nauki, w rozwój związków między badaniami naukowymi a biznesem, przedsiębiorczością, wdrażaniem najnowszych rozwiązań. Dziś siła państwa, potęga państwa to nie są zapędy imperialne, ale właśnie rozwój nauki, rozwój myśli. Inwestycje w „szare komórki” są chyba najlepszymi inwestycjami, na jakie państwo może sobie pozwolić – podkreślił poseł Jacek Świat.

Jak wskazali autorzy ustawy o Dniu Nauki Polskiej, odkrycia polskich badaczy wywierały znaczący wpływ na dzieje ludzkości. Oprócz Mikołaja Kopernika wymienili oni m.in. Ignacego Łukaszewicza, Marię Skłodowską-Curie i Stefana Banacha.

Obecnie w Polsce – jak wynika z danych resortu nauki –  mamy 81,5 tys. badaczy, którzy pracują w 645 placówkach. Poza tym w naszym kraju uczy się ok. 1,2 mln studentów i 39 tys. doktorantów.

RIRM

drukuj