PAP/Wojtek Jargiło

Dzieci na całym świecie obchodzą swoje święto. RPD: Najmłodsi mają prawo do szczęścia i obrony swoich praw

Pierwszego czerwca dzieci na całym świecie obchodzą swoje święto. Najmłodsi mają prawo do szczęścia i obrony swoich praw – powiedział Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Wsparcie dla dzieci w Polsce gwarantują świadczenia społeczne.

1 czerwca to dla wielu dzieci dzień wielu niespodzianek.

– Cieszę się, że mogę się bawić w Dniu Dziecka – powiedział Szymon.

– Dostajemy jakieś różne małe drobiazgi, ale to jest takie pokazanie od rodziców, że naprawdę jesteśmy kochani – podkreśliła Róża.

W Polsce Dzień Dziecka obchodzony jest od siedemdziesięciu lat. Życzenia najmłodszym złożyli przedstawiciele polskich władz.

– Z dumą patrzę na Was podczas moich wizyt w kraju i na świecie, gdy trzymacie w rękach biało-czerwone flagi. Życzę Wam wiele radości i powodzenia w realizacji marzeń – mówił prezydent Andrzej Duda.

– Dużo uśmiechu, umiejętności dostrzegania piękna w najdrobniejszych rzeczach. Pielęgnujcie w sobie tę niepowtarzalną dziecięcą radość – życzyła Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Na konieczność wsłuchania się w potrzeby dzieci i młodzieży wskazał Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

– Najlepsze życzenia, a jednym z tych życzeń jest moc atrakcji i słuchanie głosu dzieci, bo od tego jest właśnie rzecznik, żeby mówić w imieniu ponad 7 milionów naszych kochanych dzieci – podkreślał Mikołaj Pawlak.

Co roku 1 czerwca młodzież przedstawia w Sejmie pomysły związane z przyszłością Polski. W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, z inicjatywy zrezygnowano. W poniedziałek powołano Młodzieżową Radę Ekologiczną, która da młodzieży nowe możliwości.

– Realna Rada – raz na kwartał będziemy się wspólnie z młodymi „ekoradnymi” spotykać – której głos będzie przedstawiany na forum rządu – zapowiedział minister środowiska Michał Woś.

Posiadanie dzieci to nie tylko radość, ale także koszty – zauważył Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. W ciągu ostatnich pięciu lat koszt wychowania dziecka wzrósł o 18 procent.

– Koszty wychowania jednego dziecka do 18. roku życia wynosi obecnie ponad 250 tys. zł; wychowanie dwójki dzieci to już wydatek rzędu ponad 411 tys. zł – wskazał Andrzej Sadowski.

Część tych kosztów rekompensują świadczenia społeczne: „500 plus” czy „Wyprawka 300 plus” oraz ulgi podatkowe. Znaczące jest świadczenie „500 plus”.

– Stanowi od 30 do 45 procent kosztów wychowania dziecka – oznajmił Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha.

Z programu od 2016 roku przekazano ponad 108 miliardów złotych. To nie jedyna pomoc. Cztery i pół miliona uczniów otrzymuje wyprawkę szkolną w kwocie 300 złotych. Państwo finansuje zakup podręczników.

– We wszystkich szkołach dzieci dostają podręczniki, z których mogą korzystać. Dodatkowo też uczą się dbać o te podręczniki, bo są to podręczniki wieloletnie – zaznaczył wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Sopocie Paweł Jackowski.

Nie wszystkie dzieci mają szansę wychowywać się we własnych rodzinach. Ponad siedemdziesiąt tysięcy dzieci przebywa w placówkach zastępczych – większość w rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka. Taki dom prowadzi pani Małgorzata Malewska.

– Wszystkie te dzieci trafiły do nas właśnie z powodu rodziny, która była rodziną dysfunkcyjną, ze środowiska, które nie było dla nich bezpieczne – powiedziała Małgorzata Malewska.

Niestety polskie prawo dalej nie chroni w pełni dzieci nienarodzonych. Projekt obywatelski „Zatrzymaj aborcję” od 2017 roku czeka na rozpatrzenie w Sejmie. O rozpoczęcie prac apeluje do rządu wiele organizacji pozarządowych, w tym Fundacja Centrum Życia i Rodziny. Każdy dzień zwłoki to statystycznie śmierć trojga nienarodzonych dzieci.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl