Dr M. Szołucha: Najwłaściwszą drogą ws. kredytów frankowych jest droga sądowa

W niektórych umowach zostały zawarte tzw. klauzule niedozwolone i w inny sposób były także naruszone przepisy prawa bankowego, ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów ze sztandarowym przykładem na czele, czyli spreadami, które de facto były ukrytą prowizją – powiedział dr Marian Szołucha. Ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja przedstawił sposoby rozwiązania problemu frankowiczów.

Dr Marian Szołucha zwrócił uwagę, że osoby zadłużone we frankach są w lepszej sytuacji od ludzi zadłużonych w złotówkach.

– Frankowicze są przeciętnie lepiej sytuowanymi ludźmi od tych, którzy zadłużyli się w złotych polskich. Po drugie, kredyty we frankach są ciągle bardzo dobrze, na wysokim poziomie spłacane, solidnie, co miesiąc, rata po racie. Po trzecie, właśnie te raty łączne miesięczne wcale nie są wyższe. […] W przypadku złotego większą część stanowi część odsetkowa, bo stopy procentowe w Polsce są wyższe niż w Szwajcarii. W przypadku kredytu we frankach jest odwrotnie. Wzrosły z powodu aprecjacji kursu franka szwajcarskiego części kapitałowe, czyli te odnoszące się do zasadniczego zadłużenia jego kapitału – wyjaśnił dr Szołucha.

Lepszym rozwiązaniem problemu frankowiczów od ustawy jest podjęcie odpowiednich kroków prawnych – ocenił ekonomista.

– Kroki prawne, nie masowa ustawa, która miałaby ten problem frankowy rozwiązać, ale kroki prawne w indywidualnych przypadkach wydają się drogą najwłaściwszą plus ewentualne rekomendacje Komitetu Stabilności Finansowej czy Komisji Nadzoru Finansowego, które miałyby skłonić banki do tego, aby te kredyty przewalutować, a przynajmniej część z nich – wskazywał dr Marian Szołucha.

Ekspert zaznaczył, że w celu rozwiązania kwestii kredytów walutowych należałoby również podjąć współpracę ze szwajcarskim bankiem centralnym.

– Kolejny element takiej układanki, która powinna złożyć się na rozwiązanie problemu kredytów walutowych, to jest współpraca ze szwajcarskim bankiem centralnym, a właściwie przygotowanie formy współpracy ze szwajcarskim bankiem centralnym na wypadek, gdyby w przyszłości doszło do jakiś skrajnych, niespodziewanych wydarzeń, jak 15 stycznia roku 2015, kiedy Szwajcarski bank centralny zupełnie zmienił swoją politykę obrony kursu franka. […] Na takie ewentualności z tytułu masowej skali zadłużenia Polaków we franku szwajcarskim powinniśmy być przygotowani – akcentował gość „Aktualności dnia”.

Dr Marian Szołucha podkreślił, że państwo nie jest w stanie pomóc wszystkim zadłużonym we frankach.

– Jeśli chodzi o pomoc państwa frankowiczom, to trzeba stwierdzić, że oczywiście chciałoby się pomóc wielu ludziom, którzy są w trudnej sytuacji finansowej, ale po pierwsze nie wszystkim można i nie wszystkim powinno się. Dlaczego nie można? Po pierwsze, mamy dzisiaj postępującą polonizację, a właściwie repolonizację sektora bankowego i winowajcy wielu negatywnych zjawisk w sektorze bankowym po prostu czmychnęli z naszego rynku finansowego. Po drugie, radykalne rozwiązanie problemu kredytów walutowych mogłoby się rzeczywiście skończyć problemami dla kilku banków, a więc dla całego naszego rynku finansowego, czyli krwiobiegu gospodarki, który i bez tego jest dziś w nienajlepszej kondycji z powodu niskich stóp procentowych – tłumaczył dr Szołucha.

Z problemu frankowiczów dla Polski wypływają dwa wnioski – zaznaczył ekonomista.

– Po pierwsze, przestroga dla państwa polskiego, żeby nie zadłużało się w obcych walutach, bo w ten sposób podejmuje dokładnie takie samo ryzyko, jakie podjęli frankowicze, mianowicie ryzyko dodatkowe, oprócz ryzyka stopy procentowej […] ryzyko kursu walutowego, jego zmiany w jedną czy w drugą stronę. […] Drugi wniosek jest taki, żeby być może zastanowić się nad dodatkowymi czynnikami, narzędziami, które mogłyby uczynić z polskiego sektora bankowego organizm jeszcze bezpieczniejszy. Mówię tutaj np. o stałej stopie procentowej, o której jakby nie pamiętano w ostatnich latach, a która jest stosowana na świecie – powiedział dr Marian Szołucha.

Cała rozmowa z dr. Marianem Szołuchą w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj]

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl