Debaty o przyszłości UE w Parlamencie Europejskim

Parlament Europejski debatował o przyszłości Unii Europejskiej. To kontynuacja cyklu debat z udziałem liderów państw Wspólnoty.

Gościem Parlamentu Europejskiego był premier Chorwacji Andrej Plenkovic, który podkreślał, że wszystkie państwa powinny być zjednoczone, aby razem reagować.

– Bezpieczeństwo, terroryzm, ataki cybernetyczne, starcia w krajach sąsiadujących, imigracja, zmiany klimatyczne, brak równości społecznej, przepaść cyfrowa – to są wyzwania, którym codziennie stawiamy czoła i które wymagają podejmowania ważnych decyzji strategicznych. Dzisiaj wyzwania te mają nowy wymiar  – akcentował premiera Chorwacji Andrej Plenkovic.

Szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker zwrócił uwagę, że Chorwacja jest przykładem skutecznej integracji europejskiej i powinna być źródłem inspiracji dla krajów starających się o członkostwo.

– Chorwacja jest zarówno przykładem, jak i też źródłem inspiracji tego, czym powinna być UE w przyszłości. Chorwacja jest młodym członkiem UE i jest krajem, który ma długą historię. Krajem, który wykazał się odwagą i przekonaniami, jeśli chodzi o Europę – mówił Jean Claude Juncker.

Otwarta debata w Parlamencie Europejskim między posłami a unijnymi przywódcami powinna torować drogę do dialogu i zrozumienia – wskazywała europoseł Beata Gosiewska. W rzeczywistości, jak mówiła, niczego nowego nie wnosi.

W Parlamencie Europejskim odbywa się wiele debat, z których w zasadzie nic nie wynika, a decyzje są podejmowane gdzieś w zaciszu gabinetów najważniejszych polityków europejskich. To są decyzje niekorzystne dla całej UE. Po dzisiejszej debacie widzimy, że Chorwacja jest póki co bez żadnych negatywnych emocji zapatrzona w ten kierunek UE, w próby federalizacji. Jest to bardzo zły kierunek podkreślała europoseł PiS.

Mówienie przez eurokratów o wzmocnieniu demokracji jest nierealne – wskazywała europoseł Urszula Krupa.

Wchodząc do UE mieliśmy wówczas zupełnie inną perspektywę. Bardzo sceptycznie podchodzę do jedności UE w ogóle, ze względu na to, co się w tej chwili, zwłaszcza po wyjściu Wielkiej Brytanii będzie tutaj taka jednostronna demokracja akcentowała Urszula Krupa.

Cykliczne debaty na temat przyszłości Unii Europejskiej pokazują, jak zmieniły się nastroje w europejskiej Wspólnocie w ciągu ostatnich lat. Do 2004 roku historia Europy była opowieścią właściwie bez upadków – same wzloty. Dziś mamy do czynienia z serią problemów i kryzysów, które trawią nasz kontynent.

 

Wioleta Czarnomska-Romańska/TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl