fot. Katarzyna Cegielska

COP23: Polska podzieliła się doświadczeniem nt. transformacji

Trwa szczyt klimatyczny w niemieckim Bonn. Polska jest jego bardzo ważnym uczestnikiem, ponieważ nasz kraj w przyszłym roku będzie gospodarzem spotkania. Wiceminister środowiska Paweł Sałek dzielił się dziś polskimi doświadczeniami związanymi z transformacją gospodarki.

Skutki zmian klimatu zmuszają państwa na całym świecie do gruntownej transformacji swoich gospodarek.

– Zmiany klimatu dotyczą nas wszystkich. W różnym stopniu, ale dla nas, małego państwa  – wyspiarskiego państwa z małą gospodarką, istnieje wiele powiązań, które nas dotykają – podkreślał Inia Seruiratu, minister rolnictwa, rozwoju obszarów wiejskich i gospodarki morskiej Fidżi.

Jednym z największych problemów, z jakim mierzą się państwa rezygnujące z wysokoemisyjnego przemysłu jest bezrobocie. W związku z tym Filipiny wprowadziły specjalne prawo faworyzujące tzw. zielone miejsca pracy.

Swoimi doświadczeniami dotyczącymi transformacji na specjalnym panelu z udziałem przedstawicieli Fidżi, Francji, Maroka oraz Światowej Organizacji Pracy dzieliła się dziś Polska.

– Dzisiaj Polska jest bardzo dobrym przykładem tego, że można cały czas rozwijać kraj, cały czas PKB może rosnąć, cały czas społeczeństwo może być zasobniejszym i jednocześnie zmieniać swoją gospodarkę w kierunku innowacyjnym, nowoczesnym, w kierunku także związanym z ochroną przyrody – mówił Paweł Sałek, wiceminister środowiska.

Dlatego też Katowice, które bardzo się zmieniły w ostatnich latach, będą gospodarzem przyszłorocznego szczytu klimatycznego.

– Te ostanie 25 lat pokazują, jak pozytywnie zmienił się Śląsk, jak zmieniły się Katowice i jak można bez większych niepokojów społecznych realizować rozwój gospodarczy – powiedział Paweł Sałek.

Decyzja o organizacji COP24 w Katowicach zapadła na zakończenie ubiegłorocznego szczytu w Marrakeszu. Z kolei decyzję, kto będzie jego prezydentem, podjęła grupa regionalna Europy Wschodniej Narodów Zjednoczonych. Należą do niej 23 państwa naszego regionu, Bałkanów i Kaukazu.

– Państwa Europy Wschodniej wybrały ekscelencję prof. Jana Szyszko, ministra środowiska Polski, na prezydenta COP24 – poinformował Frank Bainimarama, prezydent COP23.

Polska już po raz trzeci będzie organizować szczyt klimatyczny, a po raz czwarty prezydentem konferencji wybrany został Polak.

Piotr Krupa/TV Trwam News/RIRM

drukuj