krakowcaritas.pl

Caritas prosi o pomoc w zebraniu pieniędzy na świąteczne paczki

Krakowska Caritas apeluje o pomoc w zebraniu funduszy na świąteczne paczki dla najuboższych seniorów, osób chorych i niepełnosprawnych.

„Co roku przygotowywaliśmy paczki dzięki zbiórce żywności w małopolskich sklepach, która ze względu na pandemię została odwołana” – poinformowała Agnieszka Homan z Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Dodała, że grudniowa przedświąteczna zbiórka pozwalała przygotować dla ok. 2-3 tys. osób, a w akcję angażowało się blisko tysiąc wolontariuszy. Dzięki hojności darczyńców można było przekazać potrzebującym 20-30 ton trwałej żywności: konserw, cukru, makaronu, ryżu, oleju, herbaty, kawy, mąki czy słodyczy.

W tym roku ze względu na pandemię nie udało się zebrać pieniędzy na pomoc podczas tradycyjnej barankowej akcji przed Wielkanocą, odwołana była też Wielkanocna Zbiórka Żywności. Zbiórka przeprowadzona we wrześniu, w bardzo okrojonym zakresie, pozwoliła przekazać potrzebującym 2 tony żywności, czyli dziesięć razy mniej niż zazwyczaj.

„Dla osób starszych i schorowanych paczka z żywnością to nie tylko materialne wsparcie, ale też dowód, że nie zostali sami w tym trudnym czasie, że ktoś o nich pamięta. To daje im nadzieję i pomaga przetrwać. Do paczek chcemy dołożyć świąteczne kartki z życzeniami przygotowane przez dzieci i młodzież ze szkolnych kół Caritasu oraz stroiki wykonane przez osoby niepełnosprawne w warsztatach terapii zajęciowej” – wskazała Agnieszka Homan.

W trakcie pandemii pracownicy Caritasu i wolontariusze dostarczyli do domów samotnych seniorów kilkaset paczek z żywnością i środkami czystości. Przekazali też paczki dla najuboższych podopiecznych prowadzonych przez Caritas placówek wsparcia dziennego i stacji opieki.

PAP

drukuj