PAP/Piotr Nowak

Były komendant CBŚ zeznaje przed sejmową komisją śledczą ds. VAT

Przed sejmową komisją śledczą ds. VAT zeznaje dziś były komendant Centralnego Biura Śledczego Igor Parfieniuk.

Funkcję szefa CBŚ Igor Parfieniuk pełnił od kwietnia 2013 roku do grudnia 2015. Centralne Biuro było odpowiedzialne między innymi za ściganie przestępców podatkowych. W tym kontekście otrzymywało zgłoszenia od innych organów. Ważnym obszarem działań była elektronika, a szczególnie telefony komórkowe. Jeden z wątków przesłuchania dotyczących raportu zespołu eksperckiego z 2015 roku, w którym zawarto szereg rekomendacji dotyczącą ograniczenia procederu wyłudzeń VAT. Zalecano między innymi wprowadzenie tzw. odwróconego VAT-u.

– Znacząca część tych rozwiązań wtedy proponowanych, później (w następnych latach) była wdrażana w życie, teraz już funkcjonuje. Rekomendacje były w przytłaczającej większości słuszne i trafne. Natomiast znów to pytanie: „ma świadek jakąś wiedzę może?” Czy na przykład: „Coś stało na przeszkodzie? Konstytucyjne lub europejskie uwarunkowania, żeby tego rodzaju zmiany w legislacji, działania w praktyce, te proponowane latem 2015 roku wprowadzać w życie, nie wiem, na przykład w 2010?” – mówił przewodniczący komisji ds. podatku VAT.

– Nic mi na ten temat nie jest wiadome, panie przewodniczący. Spotkałem się z tym w 2013 roku. Te prace dopiero zaczęły działać w zasadzie od połowy 2013, od spotkania u ministra Sienkiewicza – odpowiedział Igor Parfieniuk.

W tym tygodniu zeznania złożył Paweł Wojtunik – szef CBA w latach 2009-2015, a także Tomasz Tratkiewicz, były dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług Ministerstwa Finansów.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj