fot. ipn.gov.pl

Białystok: 19 osób uhonorowanych Krzyżem Wolności i Solidarności za walkę z komunizmem

19 osób – w tym 4 pośmiertnie – zostało odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności za walkę z systemem komunistycznym. Uroczystości odbyły się w białostockim oddziale IPN.

Krzyż Wolności i Solidarności to odznaczenie przyznawane przez prezydenta RP na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

– Zostało ustanowione przez Sejm RP, aby uhonorować osoby, które działały przede wszystkim w opozycji demokratycznej w czasach PRL, sprzeciwiały się represjom, ustrojowi totalitarnemu państwa komunistycznego i działały na rzecz praw człowieka od 1956 roku do 1989 – powiedział Przemysław Czyżewski z IPN.

Odznaczenia te niekiedy trafiają do osób zasłużonych już pośmiertnie.

– To jakby trochę spóźnione uhonorowanie ich trudu i walki, bo przecież oni wszyscy narażali nie tylko siebie, ale i swoje rodziny. Siebie na utratę pracy, przeróżne szykany, więzienia, natomiast rodziny żyły w niepewności. To jest sposób zwrócenia uwagi na rodziny, które wspierały ich w walce o niepodległość – mówił wiceprezes IPN Jan Baster.

W Białymstoku uhonorowano kolejnych 19 osób – w tym 4 pośmiertnie. W gronie odznaczonych znaleźli się m.in. ks. prałat Antoni Lićwinko oraz pani Henryka Nowak.

Cieszę się, że praca „Solidarności” doprowadziła do obecnego stanu. Gdyby nie było tamtej pracy wtedy, tego zaangażowania ludzi, to oczywiście dzisiaj nie mielibyśmy tego stanu, który akurat jest. To nie poszło na marne – zaznaczył ks. prał. Antoni Lićwinko.

– Wybrałam drogę prostą, patriotyczną. Razem z mężem szliśmy tą drogą. Mogę iść z podniesionym czołem i – można powiedzieć – otwartą przyłbicą– mówiła Henryka Nowak.

Krzyże Wolności i Solidarności przyznawane są od sierpnia 2010 r. Ustanowiono je przed 30. rocznicą Sierpnia ’80 oraz powstania NSZZ „Solidarność”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj