Będą dwa nowe województwa? Poseł PiS proponuje suwalskie i łomżyńskie

Powstanie dwóch nowych województw – suwalskiego i łomżyńskiego – to pomysł posła Lecha Kołakowskiego z Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówi polityk, to szansa na większy rozwój tych regionów.

Interpelacje ws. powołania 17. woj. łomżyńskiego i 18. woj. suwalskiego poseł Lech Kołakowski złożył do premiera Mateusza Morawieckiego.

– Generalną przesłanką jest to, aby wojewoda był bliżej ludzi, aby ludzie mogli mieć lepszą łączność z administracją rządową, która będzie wpływać na rozwój naszego regionu – ziemi łomżyńskiej, ziemi suwalskiej, aby też otrzymać dodatkowe środki z budżetu państwa, jak również środki z Unii Europejskiej – wskazał poseł PiS.

Fundusze te mogłyby się przyczynić do realizacji nowych inwestycji i polepszenia już istniejących na ziemi łomżyńskiej i suwalskiej. Przez ostatnie lata, w tym rządów PO-PSL, tereny te były na marginesie.

– Propozycje ówczesnej koalicji rządzącej były takie, aby wspierać jedynie wielkie aglomeracje. Ziemie łomżyńska i suwalska szczególnie zapisały się w historii Polski – dzisiaj jest to teren wzrostu, nowych inwestycji, inwestycji rządowych, tworzone są miejsca pracy. Dzięki rządowi Prawa i Sprawiedliwości i pracy wielu ministrów tu wpływają znaczące środki – dodał Lech Kołakowski.

W 1999 roku w Polsce dokonano reformy administracyjnej. Liczba województw zmniejszyła się wówczas z 49 do 16. Wtedy też m.in. Łomża straciła swój status na rzecz miast wojewódzkich. Dziś przynależy do województwa podlaskiego, a jego siedziba mieści się w Białymstoku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj