fot. flickr.com

Barbórka w Polskiej Spółce Gazownictwa

W Warszawie odbyła się tradycyjna barbórka Polskiej Spółki Gazownictwa.

Polska Spółka Gazownictwa zatrudnia ponad 11 tys. pracowników. Działa na terenie całej Polski i odpowiada za transport paliw gazowych do odbiorców końcowych. W tym celu wykorzystuje ponad 190 tys. kilometrów gazociągów. Dziś pracownicy spółki mieli okazję do wspólnego świętowania. Tradycyjna Barbórka przez pandemię została ograniczona. Obchody odbywały się wyłącznie w Warszawie – mówi prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Ireneusz Krupa.

– Mamy 17 oddziałów w całym kraju plus oddział inwestycyjny. Musieliśmy w tym roku zrobić odstępstwo od zasady, że każdy organizuje Barbórkę u siebie. Zrobiliśmy tylko Mszę św. tutaj, w Warszawie. To jest to najważniejsze miejsce i moment całej uroczystości – podkreśla Ireneusz Krupa.

W trakcie uroczystości list od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał minister Adam Kwiatkowski. Prezydent przypomniał, że gazownictwo na ziemiach polskich ma długie tradycje, a Polska Spółka Gazownictwa jest największym w Europie operatorem systemu dystrybucji błękitnego paliwa.

– Jestem pewien, że z dumą i satysfakcją przeżywają Państwo święto górniczej braci. Polska Spółka Gazownictwa stanowi ważną część naszego systemu wydobywania oraz dystrybucji paliw kopalnianych – napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

Msza św., która była głównym elementem uroczystości barbórkowych, odbyła się w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie. Homilię wygłosił biskup senior diecezji drohiczyńskiej ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz. Przywołał historię męczeństwa św. Barbary.

– Urzeka nas pamięć o św. Barbarze, pamięć długowieczna, pamięć, która nie wycisza się, ale nabiera mocy niemal z każdym nowym wynalazkiem będącym owocem ludzkiej pracy – akcentował ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.

Dla Polskiej Spółki Gazownictwa to był trudny rok. Ze względu na pandemię część pracowników wykonuje swoje obowiązki zdalnie, część rotacyjnie. Mimo to – według zapewnień prezesa Ireneusza Krupy – spółka wykonuje swoje zadania planowo i bez zakłóceń.

TV Trwam News

drukuj