fot. P. Tracz/KPRM

Bańka o dezubekizacji w związkach sportowych

Wprowadzenie ograniczeń powiązań kapitałowych władz związków sportowych jest kluczowym zapisem planowanej nowelizacji – powiedział minister sportu i turystyki Witold Bańka, pytany o prace nad zmianami w ustawie o sporcie.

To jest spory problem, że ze związków wypływały pieniądze w związku z tym, że znajomi członków zarządów świadczyli na ich rzecz usługi” – powiedział minister sportu na antenie RMF FM.

Projekt zmiany ustawy o sporcie przewiduje, że członkowie zarządu i prezesi związków sportowych nie będą mogli posiadać akcji w spółkach, które świadczą usługi na rzecz danego związku sportowego. Ta sama zasada będzie dotyczyć osób bliskich.

W ustawie ma się znaleźć też m.in. zapis zakazujący zasiadania we władzach związków sportowych byłym funkcjonariuszom i agentom organów bezpieczeństwa PRL.

Konsultacje międzyresortowe na temat zmiany ustawy o sporcie potrwają do 13 stycznia.

Odnosząc się natomiast do oczyszczania sportu z dopingu, minister podkreślał, że przygotowywana ustawa antydopingowa oznaczać będzie podniesienie instytucjonalnej rangi walki z dopingiem, dużo większe możliwości, dużo większą liczbę kontroli antydopingowych, pion śledczy” na wzór brytyjski czy amerykański.

Dyskwalifikacją za doping będzie mógł być objęty także zawodnik, który pozyskał środki dopingujące, a nie został stricte na nich złapany” – zaznaczył.

 

RIRM

drukuj