fot. pixabay.com

Badania HBSC: polskie nastolatki nisko oceniają swój wygląd oraz relacje z rodzicami

Polskie nastolatki nisko oceniają swój wygląd i zdrowie oraz relacje z rodzicami. Nasza młodzież pod względem najniższej samooceny jest w czołówce. Tak wynika z badań HBSC we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia, które dziś opublikował „Dziennik Gazeta Prawna”.

W międzynarodowym raporcie uwzględniono ponad 40 państw. Badanie analizuje dane na temat zdrowia fizycznego, relacji społecznych i dobrego samopoczucia ponad 227 tys. uczniów w wieku 11, 13 i 15 lat z Ameryki Północnej i Europy.

Dla naszego kraju – większość tych wyników – jest alarmująca. Na przykład zarówno dziewczęta jak i chłopcy źle oceniają swój wygląd m.in. uważają się za zbyt grubych.

Zdaniem autorów raportu, gorsza samoocena jest efektem mniejszej ilości ruchu i przesiadywania w internecie. Inną przyczyną na jaką wskazali, jest bieda.

Jednym z rozwiązań jest angażowanie nastolatków w służbę innym, by nie skupiali się wyłącznie na swoich niedoskonałościach – wskazała prof. Urszula Dudziak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

– Ten nastolatek może się czuć potrzebny, może swoją energię spożytkować właśnie na zaangażowanie się w jakąś działalność: na służbę chorym dzieciom, potrzebującym pomocy na przykład terminalnie chorym dzieciom czy pójście do hospicjum, czy służba w wolontariacie dla tych dzieci już umierających, a którym rzeczywiście można dać jeszcze wiele ciepła, światła i miłości. Może to być dom dziecka, świetlice opiekuńcze, gdzie można pomagać dzieciom w odrabianiu lekcji, a jednocześnie być i czuć się potrzebnym, wtedy się zyskuje nową wartość, że jestem potrzebny, przydaje się, a ludzie mają bardzo poważne problemy, a ja im mogę pomóc – powiedziała profesor Urszula Dudziak.

„Dziennik Gazeta Prawna” poinformowała, że w reakcji na międzynarodowy raport polscy eksperci z Instytutu Matki i Dziecka chcą przeprowadzić kolejne pogłębione badania na ten temat. Polscy naukowcy mają współpracować z Serbią, dla której wyniki raportu też są krytyczne.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl