PAP/Marcin Bielecki

B. Szydło: Trzeba skończyć z republikami kolesi w samorządach

Nadszedł czas, żeby skończyć z republikami kolesi w samorządach – powiedziała w sobotę w Koszalinie wicepremier Beata Szydło. W Koszalinie i Kołobrzegu zaprezentowano kandydatów PiS na prezydentów i radnych.

Wicepremier i była szefowa Rady Ministrów Beata Szydło podczas sobotniej wizyty na Pomorzu Zachodnim i prezentacji kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych podkreślała, że w samorządach potrzebni są ludzie, którzy będą słuchać mieszkańców, ale także tacy, którzy będą współpracować z rządem.

„Ta oferta rządowa dla samorządów jest bardzo szeroka. My tylko w tym roku dwukrotnie ogłosiliśmy nowe projekty, które nie były przecież wcześniej planowane (…) a pojawiły się (…) specjalnie dedykowane dla samorządów” – powiedziała podczas konferencji prasowej w Kołobrzegu wicepremier. Dodała, że jest to spowodowane „dobrą”, „stabilną” sytuacją budżetu państwa i jest możliwość „realizacji kolejnych projektów”.

„I te kolejne projekty chcemy realizować z samorządami i dla samorządów” – powiedziała wicepremier.

Prezentując kandydata na prezydenta Kołobrzegu Macieja Bejnarowicza Beata Szydło podkreśliła, że jest to człowiek, do którego mieszkańcy będą „zawsze mogli przyjść”.

Podczas spotkania z wyborcami i prezentacji kandydatów PiS w Koszalinie Beata Szydło podkreślała konieczność zmian w samorządach.

„Po wielu latach funkcjonowania nowej struktury samorządowej, tych zmian, które zostały wprowadzone w latach 90. trzeba w tej chwili po prostu samorząd odświeżyć. Trzeba nowej energii, nowych pomysłów, nowych ludzi, którzy spojrzą inaczej na ten samorząd – przez pryzmat interesów mieszkańców miejsc, którymi chcą zarządzać” – mówiła wicepremier Szydło.

Dodała, że po spotkaniach w regionie z kandydatami na różne szczeble samorządowe, zauważyła, że „idzie młodość”.

„Że idzie energia, że idą nowi ludzie, z pomysłami, dobrze przygotowani, dobrze wykształceni” – zaznaczyła. Podkreśliła też, że trzeba „wyplenić” z samorządów „zgniłe układy, sieci powiązań, które przez wiele, wiele lat w wielu miejscach narosły” – zaznaczyła wicepremier.

„Nadszedł czas, żeby skończyć z republikami kolesi w samorządach” – powiedziała Beata Szydło. Jak dodała, deklaracje składane podczas wyborów samorządowych zostaną wypełnione „tak jak wypełniliśmy nasze zobowiązania zakładane w kampanii wyborczej w 2015 r., dotyczące polityki rządu”.

Jak powiedziała wicepremier, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Koszalina Andrzej Jakubowski ma szansę, by „skończyć z chorym układem, który trawi to miasto” i który da miastu „wolność demokratycznego wyboru w dyskusji nad przyszłością”.

„Koszalin jest miastem z ogromnym potencjałem, przede wszystkim z ogromnym potencjałem swoich mieszkańców” – dodała Beata Szydło.

W sobotę zaprezentowano jedynki na listach do rad miasta zarówno w Koszalinie, jak i w Kołobrzegu. Liderami list Prawa i Sprawiedliwości w pięciu okręgach w Koszalinie zostali Andrzej Jakubowski oraz obecni radni: Oliwia Skórka, Miłosz Janczewski, Anna Mętlewicz i Artur Wiśniewski. W Kołobrzegu na czele list do rady miasta znajdą się Renata Brączyk, Krzysztof Plewko, Maciej Bejnarowicz i Jacek Kalinowski.

PAP/RIRM

 

drukuj