PAP/Grzegorz Momot

B. Szydło: Polskiej szkole potrzebny jest spokój

W tym momencie polskiej szkole potrzebny jest spokój, wyciszenie emocji i próba szukania porozumienia – skomentowała w poniedziałek w Krakowie wicepremier Beata Szydło rekomendację ZNP w sprawie strajku włoskiego.

„Dzisiaj, w tym momencie w szkołach, polskiej szkole potrzebny jest spokój, wyciszenie emocji i próba szukania porozumienia, bo ciągłe budowanie napięcia naprawdę nie rozwiąże problemów, a tylko utrudnia sytuację” – powiedziała dziennikarzom wicepremier w małopolskim urzędzie wojewódzkim.

Pytana o rekomendację ZNP w sprawie strajku włoskiego przyznała, że odnosi wrażenie, że przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz „nie może pogodzić się z sytuacją, która zaistniała w tej chwili w oświacie”.

„Wiem, że to są dla niego trudne momenty i chwile, ale jego obowiązkiem jest nie burzenie i ciągłe podburzanie i nawoływanie do chaosu, tylko, myślę, uspokajanie sytuacji” – oceniła wicepremier.

Beata Szydło podkreśliła, że w piątek rozpoczęły się rozmowy w ramach okrągłego stołu, które będą kontynuowane w podstolikach. Jak zaznaczyła, okrągły stół to miejsce, „przy którym trzeba się spotkać, rozmawiać o propozycjach dla oświaty, również dla nauczycieli”.

„Chcemy wypracować dobre rozwiązania, takie, które będą również spełniały oczekiwania środowiska nauczycielskiego i czekamy, bo jest miejsce przy tym stole również dla ZNP” – podkreśliła Beata Szydło.

Według niej „ciągłe próby w tej chwili mieszania, budowania napięcia są zupełnie niepotrzebne”, ponieważ – oceniła – szkodzą przede wszystkim nauczycielom, którzy wrócili do pracy i chcą przeprowadzić egzaminy maturalne.

„Zbliża się koniec roku, klasyfikacja. Myślę, że czas, żeby uczniowie już też mieli te ostatnie tygodnie spokojnej nauki w szkole. Wszystkim to jest potrzebne” – powiedziała wicepremier.

PAP/RIRM

drukuj