fot. Marek Borawski / Nasz Dziennik

B. Orzeł o PKB: Realne jest osiągnięcie planu, jaki założył premier Morawiecki

Wzrost gospodarczy Polski w całym 2017 r. przekroczy założone w tegorocznym budżecie 3,6 proc. PKB – stwierdził wicepremier Mateusz Morawiecki.

Minister finansów i rozwoju odniósł się do danych GUS dotyczących PKB. Urząd podał tzw. szybki szacunek za II kwartał 2017 roku. PKB wzrósł o 3,9 proc. licząc rok do roku. To więcej niż przewidywali analitycy rynku finansowego.

Bartłomiej Orzeł, ekonomista uważa, że głównym składnikiem wzrostu PKB jest konsumpcja spowodowana wzrostem dochodów gospodarstw domowych. Wskazuje tu na efekt 500 plus. Jednocześnie ekspert optymistycznie patrzy w przyszłość.

– Raczej nie ma wątpliwości, że w kolejnych kwartałach wzrost gospodarczy będzie jeszcze większy i wyższy niż 4 proc. rok do roku. Dzięki temu jak najbardziej realne jest osiągnięcie planu, jaki założył premier Morawiecki, czyli 3,6 proc. wzrostu PKB w całym roku 2017. Wydaje się, że jednak ten plan zostanie przekroczony – mówił Bartłomiej Orzeł.

GUS poda pełne dane dot. PKB za II kwartał pod koniec sierpnia. A dobre wyniki gospodarcze Polski potwierdza także Eurostat.

Z danych urzędu unijnego urzędu statystycznego wynika, że Polski PKB w drugim kwartale tego roku wzrósł o 1,1 proc. licząc kwartał do kwartału.

W całej Unii Europejskiej, jak i w strefie euro, wzrósł o 0,6 proc.

RIRM

drukuj