fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

B. Kempa: przeznaczamy gigantyczne kwoty na pomoc dla uchodźców

Przeznaczamy gigantyczne kwoty na pomoc dla uchodźców, ale na miejscu, najbliżej ich miejsca zamieszkania – powiedziała dziś szefowa kancelarii premiera Beata Kempa. Podkreśliła, że Polski rząd przeznaczył już na uchodźców ponad 100 mln zł.

W TVP Info minister Kempa została zapytana o informacje środowej „Gazety Wyborczej” nt. rozporządzenia MSWiA ws. strzeżonych ośrodków i aresztów dla cudzoziemców.

Według „GW” na mocy rozporządzenia możliwe będzie umieszczenie uchodźców pod nadzorem, w kontenerach otoczonych drutem kolczastym. Jak podkreśla „Gazeta”, jeśli rozporządzenie wejdzie w życie, a Sejm przyjmie ustawę o zasadach ochrony cudzoziemców, „pod klucz trafią niemal wszyscy uchodźcy szukający schronienia w Polsce, również rodziny z dziećmi”. Obecnie – jak wyjaśniono w artykule – izolacja jest dozwolona tylko w szczególnych przypadkach, np. gdy nie można ustalić tożsamości cudzoziemca.

„Są ministrowie konstytucyjni, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo Polaków, bezpieczeństwo naszych obywateli i wszystkich tych, którzy przebywają tutaj na terenie naszego kraju” – podkreśliła szefowa kancelarii premiera.

Beata Kempa dodała, że „najważniejsze jest bezpieczeństwo Polaków (…) Bo potem będziemy płakać nad rozlanym mlekiem”. Oceniła, że zachowanie rządu Platformy Obywatelskiej w 2015 r., gdy pozwolił na „szeroko otwarte drzwi dla szerokiego strumienia uchodźców”, było nieodpowiedzialne.

„Znamy wypowiedzi (…), w tym również premiera poprzedniego rządu, który składał jasne deklaracje na różnego rodzaju gremiach unijnych, a my na to patrzyliśmy z przerażeniem (…). Nie tylko patrzyliśmy z przerażeniem, ale również wypowiadaliśmy się na mównicy sejmowej, wypowiadał się pan prezes Jarosław Kaczyński. Mówiliśmy, że jeśli pomagać uchodźcom, to tam na miejscu, najbliżej ich miejsca zamieszkania” – przypomniała.

Jak podkreśliła zgodnie z deklaracjami premier Beaty Szydło, rząd przeznaczy 4 mln zł dla stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Pieniądze mają zostać przekazane na odbudowę domów dla rodzin w Syrii.

Dodała, że stowarzyszenie świetnie rozliczyło się z poprzedniej dotacji, która wynosiła 1,5 mln zł.

„Naprawdę pokazano na co te środki poszły. To jest ta bezpośrednia pomoc tam w Syrii, tam w Aleppo i ona została udzielona dużo większej ilości osób, niż to, co byśmy tutaj zrobili na miejscu” – podkreśliła B. Kempa.

Jak poinformowała Polski rząd przeznaczył już na pomoc uchodźców „grubo ponad 100 milionów złotych”.

Szefowa KPRM została poproszona o komentarz ws. rozporządzenia przygotowywanego przez MSWiA. Helsińska Fundacja Praw Człowieka oceniła w „GW”, że uchodźcy to nie przestępcy, a takie ich traktowanie to dehumanizacja nie do przyjęcia w cywilizowanym świecie.

„Są czasami takie wypowiedzi z takiego dość wysokiego <<C>>. One zawierają bardzo mało konkretów (…). Gdybym ja chciała rozmawiać z tym państwem na poziomie konkretów podejrzewam, że z drugiej strony nie padają żadne liczby, żadne bardzo konkretne sformułowania (…). Trudno mi jest z tym państwem dyskutować” – mówiła Beata Kempa.

„Przeznaczamy gigantyczne kwoty, ale na pomoc tam na miejscu, bo jeśli nawet byśmy te ośmioro dzieci sprowadzili, to te dzieci nie miałyby szans tam powrócić” – powiedziała szefowa kancelarii premiera.

PAP/RIRM

drukuj