fot. PAPArtur Reszko

Augustów: odsłonięto Pomnik w Hołdzie Ofiarom Obławy Augustowskiej

W Augustowie odsłonięto Pomnik w Hołdzie Ofiarom Obławy Augustowskiej. Monument stanął na Rondzie Solidarności, znajdującym się przy wjeździe do miasta.

Obława Augustowska to największa zbrodnia dokonana na Polakach po II wojnie światowej. Wciąż nie wiadomo, ile dokładnie osób zginęło i gdzie są ich groby.

Inicjatywę postawienia pomnika upamiętniającego ofiary wspierał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

– To jest sprawa narodowa, to jest sprawa państwowa. Pamięć o Obławie Augustowskiej, tak jak o innych ważnych wydarzeniach w naszej historii, powinna stać się na trwałe ważną częścią naszej wspólnej świadomości, pamięci historycznej, świadomości zbiorowej Polaków, bo jeśli zapomnimy o nich, „Bóg może zapomnieć o nas”, tak jak pisał Adam Mickiewicz – akcentował Jarosław Zieliński.   

Monument sfinansował Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. To już drugi pomnik poświęcony obławie. Taki sam stanął w ubiegłym roku w Suwałkach.

Na pomnik w Augustowie składają się dwie skrępowane drutem kolczastym dłonie, trzymające w błagalnym geście znak Polski Walczącej.

12 lipca co roku obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.

RIRM

drukuj