fot. Alex Juel/Licencja: CC BY 2.0/ Flickr

Aplikacja mobilna zbada stan powietrza

Ministerstwo Środowiska zachęca do korzystania z aplikacji mobilnej, za pomocą której sprawdzimy jakość powietrza w Polsce. Program dla najpopularniejszych systemów, które występują w telefonach komórkowych, można pobrać bezpłatnie.

Aplikacja pokazuje zanieczyszczenie środowiska w sześciostopniowej skali: od bardzo dobrego, do bardzo złego. Czasem zaleca, aby np. skrócić pobyt na wolnym powietrzu.

Paweł Mucha, rzecznik prasowy resortu środowiska, zachęca wszystkich do korzystania z mobilnej aplikacji.

– W wielu miejscach w kraju, ze względu na korzystanie z średniej lub słabej jakości paliw z węgla, mamy do czynienia ze smogiem. Wiemy, że mieszkańcy borykają się z tym, że jakość powietrza jest słaba. Ta aplikacja jest przygotowana po to, żeby sprawdzić bieżące dane z automatycznych stacji pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska rozmieszczonych na terenie całej Polski.  Dzięki tym danym  każdy użytkownik może uzyskać aktualną informację na temat zanieczyszczenia powietrza w swojej okolicy, a także w innych miejscach, np. gdzie dany użytkownik chce wybrać się na weekend czy urlop mówi rzecznik.

Informacje dotyczące stanu powietrza można było znaleźć również na stronie internetowej przygotowanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

RIRM

drukuj