fot. pomnikwdziecznosci.pl

Apel ws. pomnika wdzięczności w Poznaniu

Poznańscy radni Prawa i Sprawiedliwości apelują do prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka o podjęcie rozmów z Komitetem Odbudowy Pomnika Wdzięczności. Radni liczą na wypracowanie porozumienia w sprawie lokalizacji monumentu.

Na odbudowę Pomnika Wdzięczności poznańscy radni zgodzili się już cztery lata temu. Na drodze do postawienia monumentu stanął jednak prezydent Poznania. Jacek Jaśkowiak od początku swojej prezydentury robi wszystko, aby nie dopuścić do postawienia pomnika nad Jeziorem Malta.

Zdaniem rzecznik prezydenta Poznania Hanny Surmy chodzi jednak o przepisy miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego.

– Prezydent nie uważa lokalizacji Pomnika Wdzięczności nad Jeziorem Maltańskim za dobrze wybraną, za fortunną. Z resztą tutaj na przeszkodzie stoją przepisy miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego – mówi Hanna Surma.

Tymczasem przewodniczący Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności prof. Stanisław Mikołajczak przekonuje, że to nieprawda.

– Mamy trzy ekspertyzy, które mówią, że w oparciu o plan zagospodarowania przestrzennego, który obowiązuje na tym terenie, można pomnik postawić – podkreśla prof. Mikołajczak.

Podobnie uważał nieżyjący już Klemens Mikuła – główny architekt kompleksu Jeziora Maltańskiego – wskazuje radna PiS-u urzędu miejskiego w Poznaniu Lidia Dudziak.

– Teren, na który został wskazany Pomnik Wdzięczności, nie był wybrany przez nas tak sobie, tylko był po wielu konsultacjach, opiniach ludzi, którzy się na tym znają. M.in. głównego architekta Malty – śp. pana Klemensa Mikuły – zaznacza Lidia Dudziak.

Pat w sprawie Pomnika Wdzięczności trwa już kilka lat. W związku z tym klub radnych Prawa i Sprawiedliwości zaapelował do prezydenta Poznania o podjęcie rozmów z Komitetem Odbudowy Pomnika Wdzięczności w sprawie lokalizacji monumentu – tłumaczy Mateusz Rozmiarek, radny urzędu miejskiego w Poznaniu.

Nie podoba nam się ta bierność ze strony urzędu miasta w stosunku do Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności. Faktycznie ten dialog jest potrzebny – wyjaśnia Mateusz Rozmiarek.

Co na to prezydent Poznania?

– Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak od początku mocno podkreśla, że w sprawie tzw. Pomnika Wdzięczności potrzebny jest dialog i otwarta rozmowa i absolutnie nie ucieka od tego tematu – przekonuje rzecznik prezydenta.

Jednak w praktyce z przedstawicielami komitetu prezydent od wielu miesięcy się nie spotyka – dodaje Mateusz Rozmiarek.

– Gdyby prezydent był tak otwarty, jak mówi pani rzecznik prasowa czy jak mówią jego pracownicy, to już dawno taka lokalizacja zostałaby odnaleziona. I nie dość, że figura stałaby na tym miejscu, to być może trwałyby już prace związane z odbudową całego Pomnika Wdzięczności – podkreśla radny Poznania.

Odbudowa Pomnika Wdzięczności to jedna z największych w Poznaniu inicjatyw społecznych. Pod petycją z wnioskiem o odbudowę pomnika podpisało się 26 tysięcy osób.


TV Trwam News/RIRM

drukuj