fot. twitter.com

ABW zatrzymała dwie kolejne osoby podejrzewane o udział w grupie wyłudzającej VAT

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwie kolejne osoby podejrzewane o udział w grupie, która miała wyłudzać VAT. Zatrzymania dokonano m.in. na podstawie materiałów ze śledztwa w sprawie nieprawidłowości w I Śląskim Urzędzie Skarbowym w Sosnowcu.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w środę, że zatrzymani 16 grudnia przez agentów z katowickiej delegatury ABW mieli w latach 2015-2016 wyłudzić, co najmniej 10 mln zł.

Według śledczych zatrzymani zajmowali się oszustwami podatkowymi działając w Polsce, Czechach, na Węgrzech, ale też w innych krajach Unii Europejskiej.

„Do przestępstw wykorzystywano nierzetelne – poświadczające nieprawdę – faktury. Na ich podstawie uzyskiwano nienależny zwrot podatku VAT. W cały proceder zaangażowane były również fikcyjne firmy – słupy” – wyjaśnił rzecznik.

„Podstawą podjęcia postępowania w tej sprawie, był materiał dowodowy zgromadzony m.in. w toku śledztwa prowadzonego przeciwko Marcinowi K., byłemu naczelnikowi Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu” – powiedział Stanisław Żaryn.

W całym śledztwie prowadzonym przez katowicką delegaturę ABW zarzuty usłyszało do tej pory 25 osób.

Rzecznik zaznaczył, że zatrzymanym przedstawiono zarzuty między innymi oszustwa, wystawiania nierzetelnych dokumentów, prania pieniędzy i przestępstw skarbowych dotyczących uszczuplenia VAT oraz zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

„Grozi im kara do 10 lat więzienia” – dodał rzecznik.

Prokuratura Regionalna w Katowicach, która nadzoruje sprawę wniosła do sądu o trzymiesięczny areszt wobec jednego z zatrzymanych przez ABW mężczyzn, a sąd zgodził się na to. Wobec drugiego prokurator zastosował poręczenie majątkowe – 50 tys. zł.

Szefa Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu Marcina K. ABW zatrzymała pod koniec lutego 2017 r. Śledczy zarzucili mu przyjmowanie łapówek na ponad 160 tys. zł. W sierpniu 2017 r. K. popełnił samobójstwo w areszcie.

PAP

drukuj