A. Macierewicz: Polska nie jest już fikcyjnym członkiem NATO

Minister obrony narodowej Antonii Macierewicz w cotygodniowym felietonie „Głos Polski” podkreślił, że Polska stała się wreszcie realnym członkiem NATO i nie tylko dokłada do bezpieczeństwa w Europie, ale i będzie korzystać ze wsparcia sojuszników.

Kilka dni temu rzecznik obrony narodowej Federacji Rosyjskiej stwierdził, że sprawa rozmieszczenia nowych broni na zachodniej granicy Rosji, które rzeczywiście zagrażają bezpieczeństwu państw zachodnich, to jest wewnętrzna sprawa Federacji Rosyjskiej, która nikogo nie powinna zajmować i obchodzić, natomiast zagraża bezpieczeństwu obecność nieeuropejskich wojsk w Europie – powiedział Antoni Macierewicz i dodał, że wojska NATO w Polsce w żaden sposób nie zagrażają pokojowi w Europie.

Tutaj nie chodzi o rozmieszczenie sił arabskich, azjatyckich czy jakichkolwiek innych. Nie ma cienia wątpliwości, że ten dziwaczny zwrot dotyczy efektów szczytu NATO i tego, co było od wielu dziesięcioleci gwarantem bezpieczeństwa i pokoju, czyli tego, żebyśmy mogli wybierać, jakie wojska sojusznicze chcemy, a jakich nie chcemy, by stacjonowały na terenie RP. Szczyt NATO dzięki naszemu wysiłkowi sprawił, że wojska NATO będą stacjonowały już od stycznia na terenie Polski, bo tak chcemy i są naszymi sojusznikami – wskazał szef MON.

Po latach fikcyjnej obecności w NATO Polska jest realnym członkiem NATO – zaznaczył szef resortu obrony.

My dokładamy się do bezpieczeństwa państw członkowskich NATO i korzystamy ze wsparcia naszych sojuszników. Nasi żołnierze są np. w Kuwejcie. Chcemy, żeby żołnierze USA, których wspieramy poza granicami naszego kraju, wspierali i nas. Tak się dzieje i nie jest to powód do zaniepokojenia ze strony Rosji, a wręcz odwrotnie, to wzmacnia bezpieczeństwo Europy. Zagraża bezpieczeństwu Europy to, co powoduje agresje na niepodległe państwa, jak w wypadku Ukrainy, czy zagrożenie tą agresją, czego przedmiotem nieustannie są państwa bałtyckie, a niestety czasem także i Polska – powiedział minister Macierewicz.

Mówię o tym, żeby wykazać absurdalność i agresywność Rosji i pokazać czarno na białym, z czym rzeczywiście mamy do czynienia, jak odwraca się rzeczywiste pojęcia i sens sytuacji, z jaką mamy do czynienia, ale także, by wskazać jak istotne było to, że tydzień temu Sejm RP przyjął ustawę o obronie terytorialnej – wskazał polityk i dodał, że ta ustawa istotnie wzmacnia bezpieczeństwo.

Dzięki tej ustawie możemy mieć o 50 tys. więcej wojska. Te wojska są szczególne, bo wiążą wojsko ze społeczeństwem lokalnym (…). W tym samym momencie nasiliła się agresja na Ministerstwo Obrony Narodowej. Ten związek jest bardzo niepokojący – podkreślił.

Zwracam się do wszystkich Państwa byście tłumaczyli niemądrym ludziom, którzy atakują MON za to, że chce zwiększyć obronność Polski, że działają w ten sposób przeciwko Polsce i wzmacniają zagrożenie, które coraz silniej próbuje oddziaływać na Polskę – zaznaczył Antoni Macierewicz.

 glos-polski-min-antoni-macierewicz

RIRM

drukuj