fot. PAP/Paweł Supernak

A. Macierewicz: konstytucyjny zapis o obowiązkach wojska nie był nigdy realizowany

Konstytucyjny zapis, że obowiązkiem wojska jest ochrona niepodległości nie był nigdy realizowany, także po roku 1989 – powiedział dziś szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, prezentując Koncepcję Obronną RP.

Minister zwrócił uwagę, że wszystkie konstytucje RP, począwszy od Konstytucji 3 maja, jasno definiowały zadania sił zbrojnych, nakazując wojsku – jak to jest obecnie – ochronę niepodległości państwa i niepodzielności terytorium oraz zapewnienie bezpieczeństwa i nienaruszalności granic.

„Wydawałoby się, że trudno o jaśniejszy, prostszy, bardziej oczywisty zapis, który powinien być jedyną i główną dyrektywą w działaniu sił zbrojnych RP. Nie jest to żadne specjalne odkrycie, ale jest niestety prawdą, że ten zapis nie był nigdy realizowany, także po roku 1989” – ocenił Macierewicz.

Jak dodał, wojsko nie tylko nie było w stanie zrealizować konstytucyjnego obowiązku, ale – zdaniem ministra – „nie było planowane do tego, by ten obowiązek wypełnić”. Po raz kolejny powtórzył, że gdy w 2015 r. obejmował stanowisko szefa MON, siły zbrojne nie były zdolne do wypełnienia swojego podstawowego obowiązku. Dlatego minister – jak sam powiedział – podjął decyzję o przeprowadzeniu Strategicznego Przeglądu Obronnego, na podstawie którego powstała Koncepcja Obronna RP.

„Wyniki tej pracy zostały przekazane panu Prezydentowi RP, a także zostały z nimi zaznajomione najważniejsze osoby w państwie” – poinformował szef MON.

PAP/RIRM

drukuj