fot. PAP/Adam Warżawa

49. rocznica Grudnia ’70

Pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku uczczono pamięć ofiar Grudnia ‘70. 49 lat temu na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od kul milicji i wojska zginęły 44 osoby.

To była walka o chleb, o godność i o naszą wolność – tak wydarzenia grudnia ‘70 wspomina stoczniowiec Brunon Baranowski.

– Ta data jest datą dla mnie bardzo ważną, bo te wydarzenia wyryły głęboką ranę w moim sercu co do przyszłości naszej Ojczyzny – podkreśla.

W proteście przeciw podwyżkom cen wprowadzonym przez władze PRL, przez Wybrzeże przetoczyła się fala strajków i demonstracji. Aby stłumić protesty, ówczesne władze wydały rozkaz milicji i wojsku na użycie broni. Zginęły 44 osoby, a ponad 1300 zostało rannych. Dzisiaj oddano hołd poległym stoczniowcom.

Jesteśmy im to przede wszystkim winni. To oni oddali swoje życie po to, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju; aby można było system komunistyczny w Polsce – nie powiem zwyciężyć, bo to nie była zbrojna walka z nami, ale żebyśmy poprzez kartkę w głosowaniu ten system odwołać od władzy – dodaje.

Krzysztof Dośla z gdańskiej „Solidarności” podkreśla, że odpowiedzialni za tę zbrodnię do dzisiaj nie zostali rozliczeni.

– Nie ponieśli żadnej kary ci, którzy wydawali rozkazy; ci, którzy nie wahali się rozlewać krwi swoich współrodaków. Oni dla własnych, partykularnych, politycznych, ideologicznych celów gotowi byli wymordować pół Polski i nie tylko tych, których zabili na Wybrzeżu. I najsmutniejsze – oni później pełnili funkcje ambasadorów, ministrów, włos z głowy im nie spadł – mówi przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

I stąd specjalny apel do rządzących o pozbawienie zbrodniarzy tamtych lat szlifów generalskich – akcentuje wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” Stoczni Gdańskiej Karol Guzikiewicz.

– Ci dowódcy, którzy wydawali rozkazy: Jaruzelski, Kiszczak, Kociołek i wielu innych, a było ich 12 – najwyższych działaczy PZPR, nigdy nie zostali skazani. I o to apeluję: że jeżeli nie możemy ich skazać, bo już nie ma ich na tym świecie, to możemy pozbawić ich tego, czym się szczycili – szlifów generalskich – wskazuje.

TV Trwam News

drukuj