fot. gov.pl/web/tarczaantykryzysowa

2 mln 600 tys. wniosków ws. tarczy antykryzysowej

Ponad 2 mln 600 tys. wniosków – tyle w ramach pomocy z tarczy antykryzysowej wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przyszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda zaplanował kolejne konsultacje z przedsiębiorcami, którzy narzekają m.in. na długi czas rozpatrywania wniosków.

Tarcza antykryzysowa obejmuje m.in. dopłaty do pensji i zwolnienia ze składek ZUS. Sejm pracował wczoraj nad tarczą 3.0. Dotyczy ona czwartej grupy zwolnień z obowiązku opłacania składek.

To są przedsiębiorcy samozatrudnieni, których przychód przekroczył 300 proc. tego prognozowanego wynagrodzenia, czyli którzy mają dużo wyższe przychody, ale mają też koszty uzyskania i których dochód nie przekracza 7 tys. złotych – powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

ZUS szacuje, że ta pomoc obejmie ok. 200 tysięcy przedsiębiorców. W sumie ze wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej skorzystało znacznie więcej osób – wyjaśnia prezes ZUS.

– Do ZUS wpłynęło ponad 2 mln 600 tys. wniosków o pomoc z tarczy, z czego ponad 1 mln 600 tys. to są wnioski o zwolnienie ze składek, a ponad 900 tys. są to wnioski o świadczenia postojowe w zdecydowanie większości składne przez samo zatrudnionych – oznajmiła prof. Gertruda Uścińska.

Prezydent Andrzej Duda we wczorajszym „Q&A” pytany był o to, czy pomoże przedsiębiorcom w uproszczeniu uzyskiwania funduszy z „Tarczy finansowej”. Andrzej Duda zapewnił, że na bieżąco prowadzi konsultacje m.in. z przedsiębiorcami i wicepremier Jadwigą Emilewicz. Poinformował też o kolejnym spotkaniu z przedsiębiorcami w przyszłym tygodniu.

– Będę z nimi konsultował to, w jaki sposób w ich opinii i patrząc przez pryzmat ich działalności, a są to działalności o bardzo różnym profilu, bardzo różnych dziedzinach, będę ich pytał, jak to u nich funkcjonuje, jak oni odbierają te poszczególne elementy tarczy antykryzysowej, jak one działają, czy mają jakieś postulaty w zakresie uproszczeń czy wprowadzenia jakiś nowych elementów – podsumował prezydent Andrzej Duda.

Przedsiębiorcy zgłaszają m.in. długi czas oczekiwania na odpowiedź, np. w przypadku wniosków o zwolnienie z ZUS, ale i przy ubieganiu się o mikropożyczkę.

TV Trwam News

drukuj