fot. flickr.com

116 mln euro na projekty transgraniczne

116 mln euro to kwota dotacji na projekty transgraniczne, o które będą mogli ubiegać się partnerzy z Polski, Białorusi i Ukrainy – informuje ministerstwo rozwoju. Pierwszy nabór wniosków w ramach współpracy transgranicznej  rozpocznie się 11 października.

Środki finansowe pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionu oraz Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa. Maksymalne wsparcie UE dla projektu może wynieść 2,5 mln euro.

Europoseł PiS-u Zbigniew Kuźmiuk ocenia, że tego rodzaju wsparcie jest korzystne dla Polski m.in. ze względu na poprawę bezpieczeństwa za naszą wschodnią granicą.

– Nie ulega wątpliwości, że tego rodzaju programy są korzystne z punktu widzenia naszego kraju, ale także z punktu widzenia Ukrainy czy Białorusi. W ten sposób materializujemy tę współpracę z tymi krajami, one przyzwyczają się do formy konkursowej wykorzystywania środków unijnych. Co więcej, za te pieniądze są realizowane programy, które wspierają infrastrukturę w tych krajach. One są także korzystne z naszego punktu widzenia, ponieważ za naszą wschodnią granicą mamy poprawę stanu bezpieczeństwa, co jest dla nas rzeczą wartą zainteresowania – powiedział Zbigniew Kuźmiuk.

W ramach projektu zaplanowano trzy konkursy o zbliżonej tematyce. Myślą przewodnią jest promocja lokalnej kultury, poprawa dostępności regionów, rozwój transportu i bezpieczeństwa na granicach oraz zachowanie dziedzictwa historycznego.

Dodatkowe środki będą przeznaczone na dofinansowanie tzw. dużych projektów wybranych poza konkursem.

RIRM

drukuj