By unknown-anonymous - "Światowid" 1929, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30509573

100-lecie pierwszego posiedzenia Sejmu w niepodległej Polsce

100 lat temu odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu w niepodległej Polsce. Z tej okazji – w przededniu rocznicy – w Sali Kolumnowej miały w piątek miejsce wyjątkowe uroczystości – konferencja naukowa pt. „Fundamenty Niepodległej. Sejm Ustawodawczy (1919-1922)”.

10 lutego 1919 roku, po 127 latach przerwy, w budynku byłego Instytutu Aleksandryjsko – Maryjskiego Wychowania Panien przy ulicy Wiejskiej w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu Ustawodawczego. Obrady rozpoczęło przemówienie Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego.

– W tej godzinie wielkiego serc polskich bicia czuję się szczęśliwym, że przypadł mi zaszczyt otwierać Sejm polski, który znowu będzie domu swego ojczystego jedynym panem i gospodarzem – mówił Józef Piłsudski.

W przededniu setnej rocznicy inauguracji Sejmu Ustawodawczego w Sali Kolumnowej miało miejsce uroczyste otwarcie konferencji „Fundamenty Niepodległej”. Otwierając konferencję marszałek Sejmu Mark Kuchciński oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski mówili o wielkiej randze Sejmu Ustawodawczego w tworzeniu fundamentów nowoczesnej demokracji polskiej.

– Zwołanie parlamentu uznano wówczas – jak i dzisiaj uznajemy – za urzeczywistnienie podmiotowości narodu i ostateczny symbol odzyskania niepodległości Polski – mówił marszałek Kuchciński.

– Najlepszym dowodem na to, jak Polacy cieszyli się z niepodległości, to frekwencja w wyborach. Do tamtych wyborów do tego Sejmu, o którym dziś będziemy rozmawiać, poszło 75 proc. Polaków – zaznaczył Stanisław Karczewski.

Sejm Ustawodawczy, w którym zasiadali posłowie o różnych orientacjach politycznych, przedstawiciele odmiennych narodowości, wyznań, kultur i grup społeczno-zawodowych był miejscem wymiany poglądów, poszukiwania konsensusu, symbolem zgody i tolerancji. W ciągu 342 posiedzeń Sejm Ustawodawczy uchwalił 571 ustaw, które pozwoliły na ujednolicenie kraju, unifikację ziem wchodzących w skład trzech zaborów, a także odbudowę oświaty. Zwieńczeniem prac Sejmu Ustawodawczego było uchwalenie 17 marca 1921 roku – Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, która wprowadzała egalitarny ustrój republiki demokratycznej o parlamentarno-gabinetowym systemie rządów i która odwoływała się do koncepcji trójpodziału władzy. Ostatnie posiedzenie Sejmu Ustawodawczego odbyło się 27 listopada 1922 roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl