„Polska, Europa: o miejsce dla klauzuli sumienia”

O miejscu dla klauzuli sumienia dyskutowali wczoraj prelegenci podczas sympozjum na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. W gronie prelegentów znaleźli się wybitni profesorowie: prawnicy, lekarze, etycy i politycy.

Po głośnej sprawie prof. Bogdana Chazana, który odmówił zabicia nienarodzonego dziecka  lekarze powołujący się na klauzulę byli publicznie szkalowani. Wielu medyków podkreśla, że była to próba łamania lekarskich sumień.

– Kazus prof. Chazana pokazuje, że niektórzy ludzie muszą wybierać między swoją wiarą, przekonaniami, a pracą. Chcemy żyć w państwie, które pozwoli nam na wolność sumienia – powiedział Jakub Bałtroszewicz, koordynator Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Jeden z nas”.

W świetle polskiego prawa lekarz może odmówić wykonania czynności, która jest niezgodna z jego sumieniem, ale musi wskazać innego lekarza, który to zrobi.

– Niewątpliwie wprowadzenie przez ustawodawcę do kanonu prawnego klauzuli sumienia stanowi ograniczenie prawa podstawowego, a nie dopiero podstawę do funkcjonowania tego prawa – powiedział Andrzej Zoll, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

Marek Jurek, prezes Prawicy Rzeczpospolitej, zwrócił uwagę na potrzebę zagwarantowania lekarzom w Polsce immunitetu.

– Immunitetu chroniącego ich sumienia, sprawiającego, że żaden lekarz nie może być zobowiązany do działań przeciwko życiu dziecka poczętego. Tak np. jak żaden farmaceuta nie może być zobowiązany do tego, żeby dystrybuować środki godzące w życie, środki trujące – powiedział Marek Jurek.

Prof. Bogdan Chazan akcentuje, że sumienie jest bardzo ważne w zawodach zaufania społecznego.

– Tam, gdzie wykonujący dany zawód powinien mieć jasność, która z procedur czy z działań związanych z wykonywaniem zawodu, obowiązków służbowych jest moralnie godziwa, a która nie. To rozpoznanie i odpowiedź na to, jak się zachować w konkretnych przypadkach daje dobrze uformowane sumienie – powiedział prof. Bogdan Chazan, ginekolog, położnik.

Tymczasem – jak zwraca uwagę o. Janusz Sok CSsR, przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich – sumienie bardzo łatwo jest uśpić.

– Żaden człowiek nie powinien w sobie tego daru zaprzepaścić, żadna instytucja tego daru nie może łamać. Każdy człowiek ma szanse na życie wolne i nie ma takiej sytuacji, w której mógłby, miałby prawo postępować wbrew swojemu sumieniu – powiedział o. Janusz Sok CSsR.

O tym, że należy słuchać swojego sumienia niejednokrotnie mówił Ojciec św. Jan Paweł II. Słowa, które papież Polak wypowiedział do młodych na Jasnej Górze w 1983 roku przypomniał dziś ks. kard. Stanisław Dziwisz.

 – Być człowiekiem sumienia, tzn. przede wszystkim w każdej sytuacji swojego sumienia słuchać i głosu jego w sobie nie zagłuszać, choć jest on nieraz trudny i wymagający – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

TV Trwam News

 

 

 

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl