Polscy kibice bronili swoich praw do patriotyzmu

„Wykopmy antypolonizm ze stadionów” – pod tym hasłem przed siedzibą PZPN-u w Warszawie, w sobotę protestowali polscy kibice. Chcieli oni wyrazić sprzeciw wobec represji z którymi się spotykają za patriotyczne oprawy i transparenty. W tej kwestii wskazują na bezczynność PZPN-u.

Dla kibiców patriotyzm jest priorytetem. Narodowe barwy biało-czerwone z dumą promują nie tylko na meczach, ale także podczas okolicznościowych imprez, m.in. podczas rocznicy Powstania Warszawskiego czy Marszu Niepodległości.

Niestety, za miłość do ojczyzny i godne prezentowanie polskich symboli są oni co raz częściej prześladowani. Oskarża się ich również o rasizm i szowinizm. Kibice sami mówią, że są szykanowani za chociażby flagę z napisem: „Precz z komuną”, czy „Cześć i chwała bohaterom”.

Nasi kibice są cały czas prześladowani za patriotyzm na stadionach, za krzyże celtyckie, tak jak ostatnio z herbem miasta Brzegu, który został przez UEFE uznany za symbol nazistowski   mówi Bartosz jeden z protestujących kibiców.

Niejednokrotnie dochodzi także do prowokacji policji. Cierpią na tym zarówno kibice, jak i kluby. Zakazy stadionowe, kary finansowe dla kibiców, wykluczenia z rozgrywek, czy mecz bez udziału publiczności – to tylko niektóre kary, które po nałożeniu skutkują nawet ogromnymi stratami.

Kibice żalą się na bezczynność prezesa PZPN-u Zbigniewa Bońka. Mówią, że Związek współpracuje z antypolskim stowarzyszeniem „Nigdy Więcej”, który to szkaluje patriotów.

Organizatorzy pikiety nie wykluczają także podjęcia prac nad inicjatywą obywatelską, która miałaby dotyczyć nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych oraz ustawy o policji.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj