fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: dar życia może być podstawą wyniesienia na ołtarze

Ojciec Święty Franciszek rozszerza procedurę wyniesienia na ołtarze. Zgodnie z postanowieniem papieża, oprócz męczeństwa i heroiczności cnót powodem beatyfikacji i kanonizacji może być także „dar życia”.

W uzasadnieniu Ojciec Święty podkreślił, że godni specjalnego uznania są chrześcijanie, którzy podążając śladami Pana Jezusa i jego nauczania, dobrowolnie zaoferowali swoje życie innym i do śmierci wytrwali w tym postanowieniu.

Ks. prof. Jan Perszon z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zauważył, że decyzja papieża ukazuje trzecią drogę do orzekania o świętości danego człowieka.

– Sądzę, że chodzi o to, żeby ludzie świeccy, wierni świeccy, zwłaszcza małżonkowie, zwłaszcza ci, którzy w sposób hojny przekazują życie i służą życiu, mieli równoprawną z zakonnikami i z duchownymi drogę do świętości, ale także z męczennikami. Ta trzecia droga do orzekania o świętości będzie niesłychanie owocna i zbawienna dla Kościoła, także w tym sensie, żeby małżonkowie, żeby ludzie żyjący w świecie mieli bardzo konkretne, namacalne wzorce dawania życia –  podkreślił ks. prof. Jan Perszon.

Ojciec Święty zdecydował, że do beatyfikacji kandydata na ołtarze z racji jego daru życia konieczne jest uznanie cudu za jego wstawiennictwem. Decyzja papieża została zaakceptowana przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych.

RIRM

drukuj