fot. flickr.com

Pałac Prezydencki: po południu odbędzie się konferencja „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o rodzinie”

„Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o rodzinie” – to tytuł konferencji, która odbędzie się dziś popołudniu w Pałacu Prezydenckim. Spotkanie ekspertów i przedstawicieli społecznych jest kolejnym wydarzeniem w ramach kampanii informacyjnej, poprzedzającej referendum konsultacyjne ws. kształtu przyszłej ustawy zasadniczej. W debacie weźmie też udział prezydent RP Andrzej Duda.

Konferencja ma dotyczyć problemów rodziny i uwarunkowań konstytucyjnych jej funkcjonowania.

Poseł PiS Józefa Hrynkiewicz w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja podkreśliła, że rodzina jest podstawą rozwoju społeczeństwa, narodu i państwa. Wskazała, że jej miejsce w przyszłej ustawie zasadniczej będzie zależeć od przyjętych założeń.

– Ja nie wiem, jakie założenia mają ci, którzy dzisiaj zaczynają debatę nad rodziną i jej funkcjami, a także jej miejscem w społeczeństwie. Brałam udział bardzo szeroko w tej konstytucji, którą przygotowała „Solidarność” w 1995-1996 roku. Wtedy przyjęliśmy takie założenia, że będzie bardzo szeroko traktowana rodzina. Tak zresztą jest też w obecnej konstytucji. Rzecz jasna minęło już ponad 20 lat i mamy nowe zadania. Mamy też nowe okoliczności, nową sytuację, szczególnie demograficzną, która – jak okazuje się – wymaga bardzo zdecydowanej polityki ludnościowej państwa. To wymagałoby pewnie również debaty – powiedziała poseł Józefa Hrynkiewicz.  

Prezydent Andrzej Duda w ubiegłym roku ogłosił inicjatywę referendum ws. zmian w konstytucji. Miałoby się ono odbyć się w listopadzie tego roku, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Prezes PiS-u Jarosław Kaczyński przyznał ostatnio, że jego ugrupowanie nie jest entuzjastycznie nastawione do tej koncepcji, m.in. ws. terminu ewentualnego referendum.

Zapowiedział spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, które ma być próbą wspólnego opracowania pytań.

RIRM

drukuj