fot. PAP

Pakiet klimatyczny może przyspieszyć podwyżki cen energii

Należy spodziewać się, że ceny energii w Polsce będą rosły, a przyjęty w październiku przez liderów UE pakiet klimatyczno-energetyczny na lata 2020-2030 może ten wzrost tylko przyspieszyć – informuje Rada Krajowa Federacji Konsumentów.

Zdaniem prezesa Rady Kamila Pluskwy-Dąbrowskiego bardzo wiele będzie zależało od polityki rządowej i regulacyjnej, gdyż taryfy dla indywidualnych gospodarstw – G11 i G12 – są taryfami regulowanymi, zatwierdzanymi przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

O wpływie pakietu energetycznego na wzrost cen energii przekonany jest też poseł prof. Jan Szyszko, były minister środowiska.

Pakiet klimatyczno-energetyczny to nic innego, jak ręczne sterowanie przez KE limitami przydziału emisji, a każdy przydział emisji to jest określona suma pieniędzy, za którą muszą zapłacić użytkownicy (ci, którzy będą użytkowali energię elektryczną). Zatem Pakiet to niechybnie wzrost cen energii elektrycznej, to obniżenie konkurencyjności polskich źródeł produkcji energii elektrycznej, to blokada polskich zasobów energetycznych – tych tradycyjnych, jak węgiel kamienny czy brunatny – to w gruncie rzeczy wzrost bezrobocia na Śląsku – wskazuje profesor.

Wiceminister środowiska Marcin Korolec mówi z kolei, że w ramach nowego pakietu klimatycznego UE utrzymaliśmy darmowe uprawnienia do emisji w elektroenergetyce i dzięki temu zyskaliśmy mechanizm, który pozwoli ograniczyć wzrost cen energii.

RIRM

drukuj