fot. PAP/Radek Pietruszka

P. Naimski: To nieprawda, że Polska chce gazu z Nord Stream 2

Informacja o tym, że Polska chce gazu z rurociągu Nord Stream 2, jest nieprawdziwa – mówi pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Wiceprezes rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksandr Miedwiediew poinformował wczoraj w Belinie, że strona polska zawnioskowała o dostawy gazu przez Nord Stream 2. Według agencji TASS chodzi o wniosek na dostawę 11 mld metrów sześciennych surowca.

Te informacje stanowczo zdementowało polskie Ministerstwo Energii. Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zaznacza, że doniesienia agencji TASS są manipulacją.

– Polska nie chce gazu z Nord Stream 2 i Polska nie popiera tej inwestycji. Jest to wbrew naszym polskim interesom. Odbieramy to jako chęć manipulacji opinią publiczną, ale też i na rynku gazu i w stosunkach międzynarodowych, bo przecież to także jest polityka, a także w stosunkach gospodarczych – mówi Piotr Naimski.

Nord Stream 2 to projekt nowej dwunitkowej magistrali gazowej o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.

Polska sprzeciwia się temu projektowi, podobnie jak kraje bałtyckie i Ukraina.

RIRM

drukuj