fot. o. Adam Klag OFMConv

Owocny rok misji franciszkańskich w Ugandzie

Tegorocznym misjom franciszkańskim w Ugandzie towarzyszą ważne wydarzenia. W Mattuga rozpoczęto budowę szpitala, kilka dni temu śluby zakonne złożył br. Steven Lumbuye, a w październiku planowana jest konsekracja nowego kościoła w Munyonyo.

Budowa szpitala w Mattuga

Średnia długość życia w Ugandzie wynosi 50 lat. System ubezpieczeń społecznych jest bardzo słabo rozwinięty – usługi medyczne w szpitalach i przychodniach są pełnopłatne. Jeżeli kogoś nie stać na opłacenie szpitala i operacji to umiera np. na zapelenie wyrostka robaczkowegotłumaczy o. Adam Klag OFMConv posługujący na misji w Ugandzie.

– Kiedy pytam się przed pogrzebem bliskich zmarłego, jaka była przyczyna śmierci, najczęściej odpowiadają, że zmarł z powodu gorączki. Niewyleczona malaria, zapalenie płuc czy grypa i jej skutki stają się w tych warunkach śmiertelnie niebezpieczne – wskazuje franciszkanin.

Widząc ogromne potrzeby w parafii w Matugga oo. Franciszkanie rozpoczęli budowę szpitala, który będzie służył lokalnej społeczności.

– Dzięki wsparciu ludzi dobrej woli z Polski i innych krajów chcemy, żeby ludzie żyjący w pobliżu misji prowadzonych przez Kościół mieli łatwiejszy dostęp do medycyny – tłumaczy o. Adam Klag.

Pierwszy Ugandyjczyk franciszkaninem

19 sierpnia br. Steven Lumbuye złożył swoje wieczyste śluby zakonne. Jest on pierwszym Ugandyjczykiem, który na zawsze związał się z zakonem franciszkańskim przez śluby zakonne posłuszeństwa, czystości i ubóstwa.

Uroczystość odbyła się w Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w, gdzie posługują franciszkanie z Polski. Br. Seven pochodzi z parafii Matugga, drugiej co do kolejności powstania misji fraciszkańskiej w Ugandzie, a studia teologiczne odbywa we franciszkańskim seminarium w Krakowie.

Sanktuarium w Ugandzie

W tym roku placówka misyjna w Ugandzie będzie przeżywała także inne ważne wydarzenia świadczące o rozwoju misji.

– W październiku zostanie konsekrowany nowo wybudowany kościół w sanktuarium w Munyonyo oraz erygowany nowy klasztor. W tym to klasztorze będzie się też mieścił dom formacyjny, postulat dla braci, którzy chcą rozpocząć franciszkańskie życie zakonne z Ugandy, Kenii i Tanzanii. Niech dobry Bóg błogosławi wszystkim, którzy wspierają duchowo i materialnie misję w Ugandzie – mówi o. Adam Klag OFMConv.

***

Ofiary na rozwój sanktuarium w Ugandzie można wpłacać na konto:
Pekao S.A. 31 1240 4432 1111 0000 4732 4970  PLN, Z dopiskiem: UGANDA MISJA MATUGGA PROWINCJA ŚW. ANTONIEGO I BŁ. JAKUBA, 31-539 Kraków, ul Żółkiewskiego 14.

RIRM/o. Adam Klag OFMConv

drukuj