Ostatni dzień składania wniosków o rozliczenie PIT przez Urząd Skarbowy

Jeszcze tylko dziś podatnicy mogą złożyć internetowy wniosek o sporządzenie PIT przez Urząd Skarbowy. Udogodnienie dostępne jest dla pracowników, zleceniobiorców, wykonujących umowy o dzieło, emerytów i rencistów.

Tzw. PIT-WZ składamy elektronicznie za pośrednictwem Portalu Podatkowego lub systemu e-Deklaracje. We wniosku udostępniamy skarbówce podstawowe informacje m.in. dane identyfikacyjne.

Po tym, w ciągu pięciu dni, fiskus sporządzi za nas zeznanie podatkowe. Można je zaakceptować lub odrzucić. PIT-WZ jest jednym z wielu udogodnień, jakie w ostatnim czasie Ministerstwo Finansów przygotowało dla podatników.

Jak wskazuje Paweł Cybulski, wiceminister finansów, internetowa forma rozliczenia swoich dochodów staje się z roku na rok coraz bardziej popularna.

– Jeśli chodzi o rok 2017, to mieliśmy 54 proc. podatników w podatku dochodowym, którzy rozliczyli się w sposób elektroniczny. Ta tendencja w tym roku jest wzrostowa, więc będziemy odnotowywali kolejny wzrost liczby podatników, którzy korzystają z elektronicznego rozliczenia w podatku dochodowym. Oczywiście stosujemy pomoc dla podatników, którzy chcą się rozliczyć w ten sposób, jest to m.in. PFR, czyli częściowe rozliczenie podatku dochodowego już przez urząd. Posiadając już pewne dane z organów rentowych, możemy służyć tymi danymi – mówi Paweł Cybulski.

Termin złożenia deklaracji podatkowych za 2017 rok mija 30 kwietnia. Urzędnicy jednak zachęcają, by nie czekać do ostatniego dnia. Wówczas podatnicy mogą spotkać się z dużymi kolejkami w urzędach. Osoby, które nie dotrzymają terminu rozliczenia się z fiskusem, mogą być narażone na karę za wykroczenie skarbowe.

RIRM

drukuj