Odsłonięto pomnik ks. bp. Albina Małysiaka

W krakowskim Parku Jordana, w galerii Wielkich Polaków XX wieku odsłonięty został wczoraj pomnik księdza biskupa Albina Małysiaka – wielkiego pasterza archidiecezji krakowskiej. Twórcą popiersia jest ksiądz Leszek Kruczek – artysta, rzeźbiarz.

Dla Krakowa i jego mieszkańców wczorajsza uroczystość była szczególną chwilą.

Do popiersia – między innymi – księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, św. Jana Pawła II, marszałka Józefa Piłsudskiego, błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, księdza kardynała Adama Stefana Sapiehy dołączyło popiersie księdza biskupa Albina Małysiaka.

– Taka decyzja została podjęta przeze mnie tuż po pogrzebie. Jak wracałem z Salwatora to tak sobie pomyślałem, że trzeba go tutaj upamiętnić, także ma godne miejsce – powiedział Kazimierz Cholewa, prezes Towarzystwa Parku imienia doktora Henryka Jordana.

Ksiądz biskup Albin Małysiak od 1970 do 1993 roku był biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej.

Pan Jan Rybarski, wieloletni dyrygent Chóru Mariańskiego w Krakowie, miał to szczęście spotkać na swojej drodze księdza biskupa.

– Jestem szczęśliwy, że spotkałem go na swojej drodze, że uczyłem się od niego patriotyzmu, wiary w Boga, uczyłem się bez kompromisowości, żeby być człowiekiem takim jednoznacznym. Wiadomo: czarne – czarne, białe – białe – podkreśla Jan Rybarski, wieloletni dyrygent Chóru Mariańskiego w Krakowie.

Właśnie taki był ksiądz biskup Małysiak. Świadek prawdy, mąż modlitwy, odważny kaznodzieja, do końca zatroskany o sprawy Ojczyzny – podkreśla o . Piotr Andrukiewicz.

– 10 października 2007 roku biskup Albin Małysiak został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, przez Lecha Kaczyńskiego prezydenta RP, za bohaterską i niezwykłą postawę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej oraz za wybitne zasługi w obronie godności człowieczeństwa i praw ludzkich – wskazuje o. Piotr Andrukiewicz CSsR.

Swoją dobrocią zdobywał serca wielu osób. Zawsze życzliwy dla innych, serdeczny i uśmiechnięty – wspominają państwo Janina i Jan Duda, rodzice Andrzeja Dudy.

– Wielokrotnie słuchaliśmy jego kazań. W naszej parafii wygłaszał rekolekcje niezwykle mądre, a jeszcze w dodatku takie ciepłe, takie prosto do serca. „Jesteś dobry, staraj się być lepszy”. To był niezwykle ciepły człowiek – wspominają Janina i Jan Duda.

Wielki przyjaciele św. Jana Pawła II, który w 1970 roku – jeszcze, jako kardynał Karol Wojtyła – udzielił księdzu biskupowi Albinowi  sakry biskupiej. Ich przyjaźń nie skończyła się nawet, gdy kardynał Wojtyła zasiadł na Stolicy Piotrowej. Przynajmniej raz w roku ksiądz biskup jeździł do Watykanu. Swoją sympatią darzył także Radio Maryja. Jego charakterystyczny głos nieraz rozbrzmiewał na falach eteru.

Ksiądz biskup Albin Małysiak zmarł 16 lipca 2011 roku w wieku 94 lat.

 

 

TV Trwam News/RIRM


drukuj