fot. sxc.hu

Od 1 marca świadczenie dla stulatków w wysokości ponad 4 tys. zł

Ponad 4 tys. złotych brutto – tyle od 1 marca wynosi comiesięczne honorowe świadczenie dla stulatków. ,,Dodatkowa emerytura” dla osób, które ukończyły sto lat, będzie wypłacana w tej wysokości do końca lutego przyszłego roku.

Wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku i obowiązuje od początku marca. Stanowi 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni, pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne.

Specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe seniorzy otrzymują po ukończeniu stu lat. ,,Dodatkowa emerytura” – jak mówi Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku – przysługuje każdemu z nich.

Każdy senior, który zdmuchnie sto świeczek na swoim torcie, od tego momentu, czyli od momentu ukończenia stu lat, z ZUS będzie co miesiąc, do końca swojego życia, dostawał tą samą kwotę, czyli dodatkowe świadczenia – tzw. „dodatkową emeryturę”. Te pieniądze dostaje każdy, bez względu na to, czy pracował czy nie pracował, czy w tej chwili bierze emeryturę czy nie bierze – jest to świadczenie niezależne od tego, czy już coś z ZUS dostajemy. Nie trzeba robić nic. My to świadczenie naliczamy z automatu. Wystarczy tylko skończyć sto lat – wskazuje Iwona Kowalska-Matis.

Do końca lutego br. świadczenie honorowe dla stulatków wynosiło ok. 3 tys. 731 zł brutto.  Rok wcześniej było to ok. 3 tys. 537 zł brutto. W ubiegłym roku w całej Polsce świadczenie to otrzymywało prawie 2 tys. osób. Najwięcej stulatków mieszka w Warszawie, Krakowie i Gdańsku. Na Dolnym Śląsku – jak podaje tamtejszy oddział ZUS – więcej niż 100 lat ma obecnie 121 osób.

RIRM

drukuj